Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان:

افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی تولیدات کشاورزی با جایگزینی محصولات کم‌ آب‌بر

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به ضرورت اجرای الگوی کشت گفت: با جایگزینی محصولات کم آب‌بری چون گیاهان دارویی، حبوبات، غلات و دانه‌های روغنی مصرف آب کمتر و تولید بر اساس پیش‌بینی‌ها ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر می‌شود.

افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی تولیدات کشاورزی با جایگزینی محصولات کم‌ آب‌بر

به گزارش خبرنگار ایانا در همدان، رضا بهراملو با اشاره به اینکه استان همدان مشابه بسیاری از مناطق کشور و جنوب غرب آسیا یک منطقه کم آب است که با تنش آبی روبرو است، بیان کرد: ۸۷ درصد محصولات کشاورزی استان وابسته به آب و آبیاری است و سهم تولیدات دیمی در استان تنها ۱۳ درصد است. 

وی افزود: با وجود این شرایط نیاز به افزایش تولید به‌منظور دستیابی به امنیت غذایی پایدار در آینده از الزامات است تا آیندگان بتوانند نیازهای خود را رفع کنند. 

بهراملو با بیان اینکه خشکسالی‌ برای استان همدان در چند سال اخیر مشهود است، خاطرنشان کرد: بنابراین برنامه‌های متعددی برای رسیدن به تولید بیشتر و مصرف بهینه آب کمتر نیاز داریم که یکی از این اقدامات برنامه الگوی کشت است. 

وی با تاکید بر اینکه الگوی کشت پنج دهه مطرح اما موفق نبوده است، یادآور شد: تا پیش از این الگوی کشت دستوری و بدون برنامه لازم به ویژه در حوزه مالی و فنی ارائه شده اما امروز و در دولت سیزدهم استان همدان به عنوان پایلوت الگوی کشت مطرح شده است. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه الگوی کشت پیشنهادی آب محور است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر محصولات تولیدی ما به  آب‌بر و کم آب‌بر تقسیم می‌شوند و هر کدام میزان مشخصی آب مصرف می‌کنند. 

وی با تاکید بر اینکه در طرح الگوی کشت محصولات پر مصرفی چون ذرت، سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، یونجه و چغندرقند کمتر کشت می‌شود، توضیح داد: از سوی دیگر محصولاتی چون گیاهان دارویی، حبوبات، غلات، دانه‌های روغنی مانند کلزا، گلرنگ و گل محمدی و زعفران که کم مصرف هستند، بیشتر تولید می‌شود تا مصرف آب کمتر و تولید بر اساس پیش‌بینی‌ها ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر شود. 

بهراملو با اشاره به اینکه ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی قهاوند و فامنین به‌عنوان پایلوت اجرای الگوی کشت در نظر گرفته شده است، تاکید کرد: ۶۰  هزار هکتار در فامنین و ۴۰ هزار هکتار در قهاوند شامل این مرحله از طرح است، که با اجرای اصلاح الگوی کشت ۸.۵ میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد شد. 

وی یادآور شد: برای تحقق این برنامه محاسبات لازم و طراحی‌ها انجام شده همچنین نیازمند اعتباراتی است که در بودجه سال ۱۴۰۳ دیده شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید