Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کبودراهنگ:

پیش‌بینی برداشت ۱۳۰ هزار تن گندم و جو از مزارع کبودراهنگ

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کبودراهنگ از پیش‌بینی برداشت گندم بیش از ۱۰۰ هزار تن در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: طبق پیش‌بینی‌ها حدودا ۳۰ هزار تن جو نیز برداشت می‌شود.

پیش‌بینی برداشت ۱۳۰ هزار تن گندم و جو از مزارع کبودراهنگ

به گزارش خبرنگار ایانا در همدان، علی سرخوش با اشاره به تحقق ۹۵ درصدی کشت پاییزه در شهرستان بیان کرد: سالانه ۱۶۰ هزار هکتار از اراضی کبودراهنگ زیر کشت می‌رود که قسمت اعظمی از این میزان به کشت پاییزه غلات اختصاص دارد.

وی بابیان اینکه سالانه ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار هکتار گندم دیم در کبودراهنگ کشت می‌شود، افزود: چهار هزار و ۵۷۰ هکتار گندم آبی و حدوداً ۲۰ هزار هکتار جو آبی و دیم نیز کشت می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کبودراهنگ در حوزه توزیع نهاده‌ها یادآور شد: تاکنون چهار هزار و ۵۰۰ تن کود اوره در راستای کشت‌های پاییزه تأمین و توزیع‌شده است‌‌.

وی در بخش دیگر به نیاز بذری شهرستان اشاره کرد و گفت: ۱۵ هزار تن نیاز بذری محصول گندم است که از این میزان ۸۰۰ تن بذر اصلاح‌شده گندم دیم و ۵۰۰ تن گندم آبی توزیع‌شده است.

سرخوش با تأکید بر اینکه باقی نیاز بذری شهرستان از طریق بذور خودمصرفی تأمین می‌شود گفت: اکیداً توصیه می‌شود بذور خودمصرفی ضدعفونی شود که محصول سال زراعی جاری کمیت و کیفیت خوبی داشته باشد.

وی از پیش‌بینی برداشت گندم بیش از ۱۰۰ هزار تن در سال زراعی جاری خبر داد و افزود: طبق پیش‌بینی‌ها حدوداً ۳۰ هزار تن جو نیز برداشت می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کبودرآهنگ خاطرنشان کرد: سال زراعی گذشته در کبودرآهنگ بیش از ۱۰۰ هزار تن گندم تولید شد که از این میزان ۷۵ هزار و ۸۸۰ تن خرید تضمینی انجام شد.

وی در بخش دیگر بابیان اینکه ۹۸ هزار و ۸۷۰ هکتار از اراضی دیم شهرستان زیرپوشش طرح جهش تولید در دیمزارها قرار دارد، توضیح داد: از مزایای این طرح می‌توان تبدیل آیش زرد به آیش سبز و اعطای تسهیلات در راستای خرید ادوات کشاورزی اشاره کرد.

سرخوش خاطرنشان کرد: کشت گیاهان علوفه‌ای و روغنی در این طرح در دستور کار است به‌طوری‌که نیاز علوفه‌ای شهرستان در اراضی آیش تأمین می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کبودرآهنگ یادآور شد: ۵۸ دستگاه انواع کشت مستقیم و عمیق کار، به ناوگان مکانیزاسیون شهرستان با اجرای این طرح اضافه‌شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید