Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان:

نهضت گلخانه سازی همدان در دولت سیزدهم شتاب گرفته است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان از رشد چهار برابری احداث گلخانه در سال جاری نسبت به برنامه وزارتخانه خبر داد و گفت: در مجموع 340 هکتار گلخانه در دولت سیزدهم تغییر کاربری و معرفی به بانک شده که این رقم نشان از شتاب نهضت گلخانه سازی در دولت سیزدهم در استان همدان دارد.

نهضت گلخانه سازی همدان در دولت سیزدهم شتاب گرفته است

به گزارش خبرنگار ایانا در همدان، رضا بهراملو در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برنامه وزارتخانه در توسعه کشت گلخانه‌ها در استان طی سال 1401 و 1402 هر سال 25 هکتار اعلام شد، گفت: از ابتدای احداث گلخانه‌ها حدودا از 20 سال پیش تا ابتدای دولت سیزدهم 220 هکتار گلخانه در استان همدان اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال 1401، برای 240 هکتار گلخانه تغییر کاربری انجام گرفته، افزود: امسال نیز تا پایان آبان ماه 100 هکتار تغییر کاربری، صدور مجوز و معرفی به بانک انجام شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان یادآور شد: با این توضیحات متوجه شدیم که استان چهار برابر برنامه وزارتی در زمینه احداث و ایجاد گلخانه اقدام داشته اگرچه این رقم تا پایان سال افزایش نیز خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه در مجموع 340 هکتار گلخانه در دولت سیزدهم تغییر کاربری و معرفی به بانک شده که بخشی به بهره‌برداری رسیده و بخش دیگر در مرحله دریافت تسهیلات است، اضافه کرد: در سال جاری حدود 95 مورد گلخانه به مساحت 100 هکتار با نیاز تسهیلاتی هزار و 400 میلیارد تومان منتظر دریافت تسهیلات هستند.

بهراملو در ادامه ضمن تقدیر از حمایت‌های استاندار به ویژه در راستای اعطای تسهیلات گفت: این مهم از بانک کشاورزی مرکز در حال پیگیری است تا از تسهیلات ملی در این حوزه بهره‌مند شویم.

وی با تاکید بر اینکه طی دو سال گذشته 1.5 برابر 20 سال گذشته در حوزه احداث و ایجاد گلخانه کار شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به بحران آبی استان، اقدامات خوبی در توسعه کشت گلخانه‌ای انجام شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در بخش دیگر به احداث و ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای اشاره کرد و یادآور شد: 141 هکتار شهرک گلخانه‌ای در قالب 9 شهرک آماده و در حال بهره‌برداری همچنین دو شهرک خصوصی به مساحت 55 هکتار در حال بهره‌برداری است.

وی با بیان اینکه 150 هکتار برنامه امسال شهرک‌های گلخانه‌ای استان اعلام شده است توضیح داد: از این میزان 86 هکتار در دست اجراست که به تفکیک شامل 36 هکتار در فامنین، 40 هکتار در بهراز اسدآباد و 10 هکتار در حسین‌آباد ملایر در دست اجرا قرار دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید