Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان:

رفع تداخل ۶۰ درصد از اراضی کشاورزی استان همدان

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان از رفع تداخل ۷۱۸ پلاک حدود ۶۰ درصد از پلاک‌های استان خبر داد و گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۸۵ هزار و ۸۵۶ هکتار از اراضی کشاورزی استان تثبیت شده است.

رفع تداخل ۶۰ درصد از اراضی کشاورزی استان همدان

به گزارش خبرنگار ایانا در همدان فرهنگ زمانی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۳۲۹ مورد مجوز تغییر کاربری مجاز مطرح و به نتیجه رسیده است، توضیح داد: چندین جلسه در راستای یکپارچه سازی اراضی برگزار شده است. 

وی به ۳۳ پرونده مطرح شده در سه جلسه در حوزه موافقت‌های طرح‌های مشمول تبصره ۴ اشاره کرد و افزود: در این حوزه نیز اقدامات درخوری انجام شده است. 

مدیر امور اراضی در ادامه از رفع تداخلات ۲۹۵ پلاک از ابتدای سال تاکنون یاد کرد و یادآور شد: این مهم بین اراضی کشاورزی و اراضی منابع ملی انجام شده به نحوی که این رقم دو برابر سال گذشته نسبت به مدت مشابه است. 

وی با بیان اینکه در مجموع ۷۱۸ پلاک حدود ۶۰ درصد پلاک‌های استان رفع تداخل شده است، خاطرنشان کرد: این میزان از سال ۹۴ تا سال ۱۴۰۰، ۱۹۶ پلاک بود در حالی که از سال گذشته تاکنون ۵۲۲ پلاک رفع تداخل شده که رقم بی‌سابقه‌ای در این حوزه را نشان می‌دهد.

زمانی با اشاره به اینکه یک هزار و ۲۳۴ پلاک در سراسر استان وجود دارد که طبق برنامه تا پایان سال رفع تداخل می‌شود ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون ۱۸۵ هزار و ۸۵۶ هکتار از اراضی کشاورزی استان تثبیت شده است. 

وی درباره اجرای احکام قلع و قمع تغییر کاربری‌های غیر مجاز تاکید کرد: در شهرستان‌های استان بیش از ۳۴ مورد قلع و قمع اجرا شده است. 

مدیر امور اراضی در بخش دیگر خاطرنشان کرد: ۳۸۱ مورد اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ که در حین ساخت و با دستور قضایی و در معیت نیروی انتظامی از تغییر کاربری جلوگیری می‌شود، انجام شده است. 

وی با بیان اینکه یک هزار و ۵۴۴ اخطار به تخلفات غیر مجاز داده شده است گفت: هزار و ۵۴۴ مورد شناسایی تغییر کاربری غیر مجاز در این بازه زمانی انجام شده است. 

زمانی در این بخش با بیان اینکه دو هزار و ۹۸۸ نفر ساعت آموزش برای بهره‌برداران، تشکل‌ها، دهیاری‌ها و سایر موارد برگزار شده است، گفت: ۱۸۰ دوره آموزشی ویژه کارکنان نیز برگزار شده است. 

وی در باره معرفی بهره‌برداران اراضی کشاورزی به ادارات ثبت اسناد در راستای اجرای رفع تداخلات و حد نگاری گفت: تاکنون ۲۹۷ معرفی انجام شده است. 

مدیر امور اراضی خاطرنشان کرد: ۸۰۳ مورد از بهره‌برداران در اجرای قانون تعیین و تکلیف اراضی فاقد سند به اداره ثبت اسناد معرفی شده است. 

وی ضمن درخواست از مردم یادآور شد: از طریق قانون تعیین و تکلیف اراضی فاقد سند یا از طریق قانون کاداستر اقدام و اسناد افرازی دریافت کنند همین‌طور در خصوص یکپارچه سازی اراضی اقدامات لازم را مد نظر داشته باشند چراکه کشاورزی اقتصادی و افزایش بهره‌وری را به دنبال دارد. 

زمانی در پایان تغییر کاربری‌های مجاز را در راستای تولید و اشتغال‌زایی دانست و یادآور شد: صدور این مجوزها مبنای بسیاری از تولیدات و ایجاد واحدهای تولیدی در استان است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید