Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور دام جهادکشاورزی هرمزگان خبر داد:

مدیر امور دام جهادکشاورزی هرمزگان با اشاره به ورود اولین سری گاو سمینتال به مجتمع گاو شیری دهنگ ، گفت: سیمنتال نژادی دو منظوره است که به شکل گسترده‌ای در اروپا و جهان پرورش داده می شود که تولید بالای شیر و گوشت از ویژگی های منحصر به فرد این نژاد است.

ورود اولین سری گاو سمینتال به مجتمع گاو شیری دهنگ

به گزارش خبرنگار ایانااز هرمزگان، جلال اصلاحی اظهار کرد : اولین سری گاو سمینتال به مجتمع گاو شیری دهنگ وارد شد.

وی افزود: مجتمع گاو شیری دهنگ با ظرفیت ١٥٠٠ راس گاو بوده که در اولین فاز  با ٥٠٠ راس راه اندازی و بهره برداری می شود.

مدیر امور دام جهادکشاورزی هرمزگان  در ادامه ابراز داشت: سیمنتال نژادی دو منظوره  بوده که به شکل گسترده‌ای در اروپا و جهان پرورش داده می شود، همچنین این نژاد در تولید گوشت ویژگی های مناسبی همچون ضریب تبدیل مناسب و نسبت لاشه به ضایعات بالا را داراست.

اصلاحی با بیان اینکه این نژاد در تولید شیر هم حرفی برای گفتن دارد ، تصریح کرد: تولید بالای شیر تا حد ۱۲۰۰۰ لیتر در ۳۰۵ روز  و درصد بالای چربی تا ۴.۸ درصد و درصد پروتئین‌ تا ۳.۸ درصد از ویژگی های دیگر این نژاد می باشد.

به گفته وی، این نژاد در ایران به صورت محدود به صورت خالص وارد شده ، اما اسپرم این نژاد به صورت گسترده وارد و استفاده شده و برای دو رگ گیری در مناطق مختلف استفاده می شود.

مدیر امور دام جهادکشاورزی ، مجری طرح پرورش گاو شیری را تعاونی دامپروری پیشتاز دهنگ اعلام داشت و افزود: پروانه احداث این تعاونی 1300 راس مولد که در فاز اول 500 راس مولد بوده و پروانه بهره برداری فاز اول 500 راس مولدو 200 راس پرواری است.

اصلاحی در خصوص میزان سرمایه گذاری برای این طرح ادامه داد: 6 میلیارد تومان تسهیلات بانک کشاورزی و7 میلیارد تومان آورده اعضا میزان سرمایه گذاری برای این طرح است.

وی در پایان با بیان اینکه این طرح در فاز اول برای35 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می کند، خاطرنشان کرد: مجتمع گاو شیری دهنگ 4500 تن شیر در سال و 70 تن گوشت در سال راتولید می کند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید