Iranian Agriculture News Agency

مدیرشرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان هرمزگان با بیان اینکه این شرکت مجری طرح خودکفایی کود در کشور می باشد، گفت: در استان هرمزگان از ابتدای سالجاری 3 هزار و 200 تن کودشیمیایی توزیع شده و 5 هزارو 700 تن نیز تامین شده است.

توزیع ۳ هزار و ۲۰۰ تن کودشیمیایی در استان هرمزگان

به گزارش خبرنگار ایانا از استان هرمزگان، فرزاد استاد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این شرکت در زمینه تهیه و تدارک نهاده‌های کشاورزی برای بخش کشاورزی فعالیت دارد.

وی افزود: هدف اصلی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان هرمزگان، تامین نهاده ها به میزان کافی ، به موقع و در هر نقطه در کل کشور است.

این مسوول همچنین با اشاره به اینکه تامین کودهای شیمیایی یکی از وظایف اصلی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی می باشد، ابراز کرد: این شرکت کلیه نهاده های کشاورزی موردنیاز استان را طبق برنامه سازمان جهادکشاورزی برای استان تامین می کند.

استاد افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون بیش از 100 هزار تن کود از طریق بندرشهید رجایی وارد کشور شده و به سایر استانها ارسال شده است.

به گفته وی، به زودی میزان 46 هزار تن کود اوره به بندر شهید رجایی وارد می شود و میزان 20 هزار تن خاک فسفات جهت تولید کودهای فسفاته نیز در حال ورود به کشور است.

مدیرشرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان هرمزگان با بیان اینکه این شرکت مجری خودکفایی کود در کشور می باشد، خاطرنشان ساخت: در استان هرمزگان تاکنون 3 هزار و 200 تن کودشیمیایی ( ازته ، فسفاته و پتاسه) توزیع شده و 5 هزارو 700 تن نیز تامین شده است.

استاد ادامه داد: از ابتدای سال کود ازته (اوره) حدود 3 هزار و 500 تن تامین شده و 3 هزار تن در استان توزیع شده است.

وی افزود: از ابتدای سال کود فسفاته نیز 500  تن تامین شده و 100 تن در استان توزیع شده است.

این مسوول همچنین تصریح کرد: از ابتدای سال کودپتاسه 1700 تن تامین شده و 100 تن توزیع شده است.

وی در خصوص مشارکت و خدمات دهی به تولید ، فراوری و نگهداری گندم بذری استان اظهار کرد: این مدیریت با دراختیار گذاشتن دستگاه بوجاری و انبارهای نگهداری گندم در محل مجتمع انباری گهکم شهرستان حاجی آباد ، نقش موثر خود را در حمایت از تولید گندم بذری استان ایفا کرده است.

مدیرشرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان هرمزگان ادامه داد: این مدیریت در 6 ماهه اول سالجاری با پهلو دهی کشتی های حامل کود میزان 153 هزار تن انواع کود شیمیایی از طریق بندر شهید رجایی وارد و سپس در سطح کشور توزیع و حمل کرده است.

استاد در خصوص تخلیه و بارگیری سموم و بذور وارداتی بیان کرد: در 6 ماهه اول سال 1399 میزان 85 هزار کیلوگرم سم کلروپریفوس وارداتی در اسکله شهید رجایی تخلیه و به مجتمع شیمیایی آبیک که یکی از مجهزترین آزمایشگاه های کشور  است‏، ارسال شده و در زمینه بذری میزان 60 تن بذر گلرنگ که در انبار بندر شهید رجایی ترخیص کرده بود را در اوایل سال جاری به مرکز تحقیقات کشاورزی استان همدان حمل کرده است.

به گفته وی، این مدیریت به عنوان عضوی از کارگروه بازرسی و پایش کود استان و به صورت دوره ای و مشترکا با نمایندگان این کارگروه به پایش و بررسی نحوه توزیع کود در مناطق مختلف استان پرداخته و مواردی نظیر کیفیت ، ثبت مواد کودی و غیره را مورد ارزیابی قرار داده که در صورت مشاهده موارد تخلف ، طبق قوانین و دستورالعمل ابلاغی با متخلفین برخورد و گزارش آنها را به سازمان جهاد کشاورزی و دفتر مرکزی خود ارسال می‌کند.

مدیرشرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان هرمزگان خاطرنشان ساخت: این شرکت به عنوان عضوی از کمیته فنی کود استان، در جلسات این کمیته که معمولا به صورت ماهیانه و با مدیریت معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان تشکیل می شود ، شرکت کرده و در زمینه تدارک، تولید، حمل و توزیع انواع کود شیمیایی یارانه دار، زیر نظر دفتر مرکزی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به عنوان پشتیبان سازمان جهاد کشاورزی استان ، ایفای نقش می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید