Iranian Agriculture News Agency

به دستور رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس؛

فازاول پروژه شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب در راستای پویش ملی #جهاد برای-جهش تولید به دستور رییس جمهور به صورت ویدئوکنفرانس مورد بهره برداری قرار گرفت.

فاز اول پروژه شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب بهره‌برداری شد

به گزارش خبرنگار ایانا از هرمزگان، علی باقرزاده همایی با اشاره به افتتاح این پروژه گفت: با بهره‌برداری از فاز اول پروژه شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب به‌عنوان یکی از بزرگترین طرح های کشور در راستای سیاست‌های دولت تدبیر و امید، گام بزرگی در راستای بهره برداری بهینه از منابع آبی و توسعه کشاورزی در اراضی تیرور، چاه اسماعیل، چاه شیرین، زیارت مولا و گوربند برداشته شد.

وی در خصوص اعتبارات این پروژه اظهار کرد: سرمایه هزینه شده برای تکمیل فاز اول پروژه شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب بالغ بر 740 میلیارد ریال است.

این مسئول میزان اعتبار دولتی پروژه سامانه‌های نوین آبیاری شاخه دشت شمالی میناب را 630 میلیارد ریال و اعتبار بخش خصوصی 110 میلیارد ریال اعلام داشت.

رییس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان با اشاره اینکه عملیات اجرایی فاز اول پروژه شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب از اسفندماه سال 96 آغاز شده است، ابراز کرد: مساحت پروژه 3 هزار و 750 هکتار بوده که با اتمام این پروژه برای 750 نفر اشتغالزایی صورت گرفته است.

باقرزاده در ادامه به انواع کشت محصول در اراضی شاخه شمالی دشت میناب اشاره کرد و افزود: محصولات سبزی، صیفی، گندم، جو، دانه‌های روغنی و ذرت در اراضی شاخه شمالی دشت میناب کشت می‌شود.

وی با بیان اینکه تاکنون 75 درصد اراضی این استان به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده است، اظهار کرد: در حال حاضر 118 هزار هکتار از اراضی استان به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شدند.

این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه مساحت اراضی آبی استان 156 هزار و 500 هکتار است، افزود: در صورت تخصیص اعتبار در سال 1400 حدود 130 هزار هکتار دیگر از اراضی استان نیز به سامانه های نوین آبیاری مجهز خواهند شد.

باقرزاده با اشاره به اینکه تا سال 92 در استان هرمزگان 74 هزار هکتار از اراضی به سامانه نوین آبیاری مجهز شده بودند، خاطرنشان ساخت: مساحت اجرا شده و در حال اجرا سامانه‌های نوین از سال 92 تاکنون 44 هزار هکتار است.

باقرزاده همچنین در ادامه تخصیص اعتبارات خاص جهت توسعه زیرساخت‌های گلخانه‌ای از طریق شیرین‌سازی آب دریا در استان را ضروری دانست و افزود: با توجه به بارندگی های شدید و وضعیت کوهستانی استان و ایجاد سیلاب‌های مهیب ، طرح‌های کوچک تامین آب و طرح‌های آبخیزداری در استان توسعه و ردیف اعتباری لازم تقویت شود.

وی ردیف اعتباری مناسب برای اصلاح باغات پیر و فرسوده به همراه اصلاح شبکه آبیاری تحت فشار در سطح استان را نیز مهم دانست.

این مسئول تصریح کرد: باید آب شرب و صنعت استان از طریق آب شیرین کن تامین شود و آب سطحی و زیرزمینی جهت توسعه گلخانه استفاده شود.

گفتنی است؛ در راستای پویش ملی #جهاد برای-جهش تولید، بهره برداری از ۸۰۹ طرح و شهرک گلخانه‌ای به مساحت ۴۷۳ هکتار، بهره‌برداری از ۵ طرح زیربنایی آب و خاک در مساحت ۷۳ هزار و ۵۰۰ هکتار و بهره‌برداری از ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار در سراسر کشور با فرمان روحانی رئیس‌جمهوری آغاز شد که بهره‌برداری از فاز اول پروژه شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب در استان هرمزگان نیز یکی از این پروژه‌ها بود.

بر اساس این گزارش، این طرح‌ها در سراسر کشور با سرمایه‌گذاری ۳۴۰۰ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی ۱۰ هزار و ۳۴۰ نفر افتتاح خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید