Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان شیلات ایران خبر داد:

‎رئیس سازمان شیلات ایران و معاون وزیر جهاد کشاورزی به همراه رئیس سازمان تحقیقات شیلات کشور،مدیرکل شیلات هرمزگان و جمعی از مسئولین کشور و استان از پرورش ماهی در دریای گرزه -لنگه(شرکت طرح توسعه نیکسا )بازدید کردند.

افزایش ۴۰ برابری تولیدات شیلات کشور در چهار دهه اخیر

‎به گزارش خبرنگار ایانا در استان هرمزگان، رئیس سازمان شیلات ایران و‌معاون وزیرجهاد کشاورزی در حاشیه این بازدید از تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات شیلاتی، ۸۰۰ هزار تن آبزری پروری و ۷۰۰ هزار تن صید ماهیان  به عنوان مهم‌ترین سیاست‌های سازمان شیلات تا سال ۱۴۰۰ یاد کرد.

‎نبی‌الله خون میرزایی با اشاره به افزایش ۴۰ برابری تولیدات شیلات کشور در طول ۴۰ سال گذشته، افزود: در سال ۵۷ از مجموع ۳۲ هزار تن تولیدات شیلاتی بیش از ۲۹ هزار تن صید و ۳ هزار تن آبزی پروری بوده که این میزان در حال حاضر از یک میلیون و ۲۷۰ هزار تن تولید، حدود ۵۰۰ هزار تن تولیدات آبزی‌پروری است.

‎وی با تاکید بر اینکه باید آبزی پروری در شیلات بیشتر از میزان صید باشد، بر استفاده بیش از پیش ظرفیت های آبزی پروری به ویژه ظرفیت های پرورش ماهی در قفس در استان هرمزگان تاکید کرد.

‎خون میرزایی با بیان اینکه مجتمع پرورش ماهی در قفس نیکسا نگین این صنعت در کشور و منطقه است گفت: پرورش ماهی در دریا یک روش آبزی‌ پروری نیاز مند به دانش و تکنولوژی است که خوشبختاته این مهم در مجتمع پرورش ماهی در دریای نیکسا به خوبی محقق شده و می تواند الگویی برای سرمایه گذاری در این صنعت باشد.

‎رئیس سازمان شیلات ایران و معاون وزیر جهاد کشاورزی بااشاره به اهمیت پژوهش و تحقیقات علمی در علوم شیلاتی گفت:خوشبختانه موسسه تحقیقات علوم شیلاتی پشتیبان خوبی برای فعالیت های شیلاتی در کشور است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت های هرمزگان در حوزه صید از قدیم شناخته شده بوده است گفت:رویکرد جدید سازمان ابزی پروری است که هرمزگان در این عرصه نیز پیشرو است.

این مقام مسئول افزود :استان هرمزگان توانسته رتبه اول در تولیدات شیلاتی را داشته باشد که این مهم نشان از فعالیت ها و تلاش های صورت گرفته حوزه شیلات است.

‎خون میرزایی با بیان اینکه در حوزه صید و منابع موجود دریا نباید اشتباه تلخ دریای خزر را تکرار کنیم و بیش از حد به دریا فشار بیاریم تصریح کرد: سازمان شیلات ایران با این وجود به جامعه صیادی دارای مجوز متعهد بوده و  برای این عزیزان برنامه ریزی برای صید صیادی پایدار را همواره در دستور کار قرار داده است.

‎در ادامه مدیر مدیر کل شیلات هرمزگان با اشاره به ظرفیت های خوب استان هرمزگان در حوزه پرورش ماهی در دریا از هرمزگان به عنوان قطب طلایی پرورش ماهی در دریا یاد کرد.

‎محسن یکتاپور محدودیت منابع آبی در آبهای داخلی، کاهش صید برخی از گونه های دریایی در جهان ، روند صعودی تولیدات آبزی پروری و .... از عوامل مهم در حرکت بسوی پرورش ماهی در دریا خواند .

‎‫وی افزود : خوشبختانه شیلات هرمزگان در عرصه ی پرورش ماهی در دریا توانسته گامهای خوبی را بردارد بطوری که در حال حاضر در جنوب کشور این استان پیشتاز تولید ماهی دردریا ا‬ست.

‎‫یکتاپور با اشاره به اینکه استان هرمزگان توانسته با کشورهای پیشرو این صنعت همگام عمل کند گفت: ظرفیت بالای تولید به علت وسعت دریاها، عدم نیاز به هوادهی ، کاهش هزینه های تامین و نگهداری ، شرایط مناسب پرورشی ، وجود گونه های مناسب که طیف وسیعی از غذای مردم را تشکیل می دهند را از اهم علل موفقیت این استان در این زمینه خواند .‬

‎‫مدیر کل شیلات هرمزگان شیلات هرمزگان با بیان اینکه در حال حاضر 113 هزار و 200 تن ظرفیت پرورش ماهی در دریای استان است گفت : تا کنون با همت و پیگیری های شیلات هرمزگان در جذب سرمایه گذار برای بالغ بر 74 هزارو 100 تن از این میزان مجوز صادر شده است.‬

‎‫وی با بیان اینکه در حال حاضر نیز با توجه به اهمیت حفظ ذخائر طبیعی آبزیان دریایی یکی از برنامه های اولویت دار این طرح مشارکت تعاونی های صیادی در اجرای آن می باشد گفت این مهم  می تواند علاوه بر اشتغال جامعه صیادی در آبزی پروری موجبات کاهش برداشت از ذخیره گاههای طبیعی آبزیان را به دنبال داشته باشد که نقش بسیار موثر ومهمی در حفظ ذخائر آبزیان برای نسل آینده خواهد داشت.‬

گفتنی است؛ رئیس سازمان شیلات ایران و معاون وزیر جهاد کشاورزی به همراه رئیس موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی کشور،مدیرکل شیلات هرمزگان و جمعی از مسئولین کشور و استان  در ادامه از فعالیت های پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان در غرب هرمزگان بازدید کردند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید