Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان:

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان هرمزگان در جلسه مجمع عمومی این سازمان ضمن تاکید بر تسریع روند صدور مجوزها گفت: نظام مهندسی کشاورزی یک سازمان اشتغال محور است.

سازمان نظام مهندسی کشاورزی اشتغال محور است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان هرمزگان؛ حمید نصیری اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی یک تشکل صنفی و تخصصی از اساتید، دانش آموختگان و کارشناسان بخش کشاورزی و منابع طبیعی است که وظیفه طراحی فرایند توسعه پایدار بخش کشاورزی و منابع طبیعی را با تکیه بر تولید دانش بومی و الگوی رشد و پیشرفت در این بخش بر عهده دارد.

این مقام مسئول تصریح کرد: نظام مهندسی کشاورزی همواره توانسته با همفکری و بکارگیری نیروی فارغ التحصیل و جوان به دنبال توسعه بخش کشاورزی باشد.

نصیری افزود: وظیفه ما در سازمان نظام مهندسی کشاورزی، صیانت از آب و خاک به عنوان دو عامل اصلی رشد و توسعه بخش کشاورزی است.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اظهار داشت: فعالیتهای چشگیر و قابل توجهی در سازمان انجام شده است ازجمله: صدور پروانه های دام، طیور، گلخانه، پرورش قارچ، شیلات، کلینیک گیاهپزشکی و سمفروشی و همچنین برگزاری دوره های آموزشی مختلف به منظور توانمند سازی کشاورزان و کارشناسان در عرصه کشاورزی.

وی بیان کرد: از سال 91 تا کنون صدور بیش از 12 نوع مجوز نظیر گلخانه، دام، طیور، فروشگاه سموم، پرورش میگو، پرورش ماهی در قفس، توزیع سوخت و ... به سازمان نظام مهندسی کشاورزی منابع طبیعی واگذار شده است.

نصیری در ادامه ضمن تشریح عملکرد سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان گفت: برخی از اقدامات ما برای اولین بار در کشور انجام شده است نظیر استفاده از ناظرین صید، سوخت، محیط زیست و مسئولین فنی شیلات که برای بیش از 180 نفر ایجاد اشتغال کرده است.

این مقام مسئول اظهار کرد: بیش از 8 تفاهم نامه با سازمان های مختلف از جمله جهادکشاورزی، شیلات، شهرکهای کشاورزی، مدیریت امور اراضی، محیط زیست و ... منعقد شده است که در راستای تسهیل فرایندهای مختلف بوده است.

وی افزود: تحقق این امر باعث شد که در3 ماهه اول سالجاری معادل کل مجوزهای صادر شده برای گلخانه ها در سالهای قبل مجوز صادر شود.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاوزی و منابع طبیعی استان هرمزگان با اشاره به اینکه سطح صدور مجوزها در استان هرمزگان بالا می باشد، خاطرنشان کرد: کسانی که مجوز گرفته در حال ساخت و بهره برداری بوده ودر 6ماهه اول در بحث صدور مجوز گلخانه با اختلاف زیاد از استانهایی که مقام اول تا سوم گلخانه را در کشور داشتند پیشتاز هستیم.

نصیری با اشاره به اینکه متقاضیان گلخانه یکروزه مجوز گلخانه را اخذ می کنند، تصریح کرد: طرح حذف استعلامها برای اولین بار در این استان به عنوان الگو اجرا  شد که در حال حاضر در همه استان های کشور اجرا می شود.

به گفته وی ، نظام مهندسی کشاورزی استان هرمزگان از لحاظ تعداد اعضا 3 هزار و 500 عضو داشته که از لحاظ تعداد جز 3 استان آخر کشور می باشد ولی از لحاظ عملکرد، اشتغال و رضایتمندی جز 3 استان اول کشور هستیم.

این مسوول همچنین در ادامه به طرح ناظرین صید اشاره کرد و افزود: هر کدام از کشتی های صیادی که قصد دریانوردی داشته بایستی از نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مراجعه و پس از معرفی ناظرین جهت اخذ مجوز به شیلات معرفی و مجوز لازم رادریافت نمایند و یک ناظر صید به آنها معرفی می شود که این طرح در کشور تنها در استان هرمزگان اجرا شده است.

نصیری با اعلام این مطلب که اجرایی شدن طرح ناظرین سوخت باعث صرفه جویی 2 میلیون لیتری گازوییل به صورت ماهانه شده است، ادامه داد: در طرح ناظرین سوخت، ماشین آلات کشاورزی توسط کارشناسان نظام مهندسی تایید شده و این تاییدیه به شرکت نفت ارسال می شود که این امر باعث ساماندهی ماشین آلات و صرفه جویی گازوییل شده است.

وی با بیان اینکه برای 700 نفر از اعضای نظام مهندسی اشتغال ایجاد شده و از لحاظ کارایی جزء استان های موفق هستیم، افزود: طی فراخوانی حدود 35 فارغ التحصیل شیلات در قالب مسوول فنی جذب شده ، 200 نفر ازاعضا در قالب مشاور و ناظر در حال خدمات رسانی به بهره برداران این بخش هستند.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاوزی و منابع طبیعی استان هرمزگان ابراز داشت: این استان برای اولین بار مقام دوم صدور مجوز برای دام و ازلحاظ پرورش میگو، ماهی خاویاری، ماهی در قفس مقام اول را در صدور مجوز درکشور کسب کرده است.

نصیری همچنین در خصوص پرورش ماهیان خاویاری در استان اظهار کرد: پرورش ماهیان خاویاری تا سال 96 در این استان توصیه نمی شد منتها یکسری از اعضای نظام مهندسی مشتاق به صورت آزمایشی پرورش این ماهیان را در استان انجام داده که به درآمدزایی در سال اول رسیده و در حال حاضر بیش از 260 متقاضی ماهیان خاویاری در استان هرمزگان وجود دارد که به دلیل نبود زیرساخت و کمبود بچه ماهی صدور مجوز ماهیان خاویاری در حال حاضر با مشکل مواجه شده و شیلات در حال پیگیری برای مرتفع شدن مشکلات متقاضیان می باشد.

وی در خصوص طرح پرورش ماهی در قفس گفت:  با توجه به دستور مقام معظم رهبری و تاکید استاندار هرمزگان در خصوص حفظ ذخایر آب و پرورش ماهی در قفس ، برنامه ریزی برای تولید 50 هزار تن ماهی در این استان انجام شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید