Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان:

۱۹۶ هزار تن خرما از نخلستان‌های استان هرمزگان برداشت شد

مدیریت امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان از برداشت ۱۹۶ هزار تن خرما طی سال جاری از نخلستان‌های این استان خبر داد.

۱۹۶ هزار تن خرما از نخلستان‌های استان هرمزگان برداشت شد

به گزارش خبرنگار ایانا در هرمزگان، محمدرضا شیخ‌زاده با تایید این خبر گفت: برداشت خرما در استان هرمزگان امسال نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته، که علت آن باردهی نخیلات جوان بوده است.

وی افزود: برداشت خرما از خردادماه با آلومهتری در میناب آغاز و تا نیمه شهریوماه ادامه دارد البته یک رقم آن به نام پیارُم حاجی آباد در آبان‌ماه به عمل می‌آید.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی هرمزگان گفت: پیارُم، خاصویی، مُرداسَنگ، خِنیزی،شاهانی، دیری، کریته، زَرد، مُضافتی، آلومِهتری و هَلیلی بیشترین و مرغوب‌ترین ارقام تولیدی خرما در استان هرمزگان هستند اما محصول «پیارُم» که به خرمای شکلاتی معروف بوده، از کیفیت و ارزش صادراتی بالایی برخوردار است.

شیخ زاده خاطرنشان کرد: بیشترین میزان سطح زیرکشت خرما در هرمزگان مربوط به شهرستان‌های میناب، رودان، بندرعباس و سیریک است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان همچنین به افزایش ۴۵ درصدی صادرات خرما در سال جاری اشاره و بیان کرد: میزان صادرات خرمای استان در سال گذشته ۴۰ هزار تُن به ارزش ۸۵ میلیون دلار بوده که پیش‌بینی می‌شود امسال این میزان به ۴۵ هزار تُن افزایش یابد.

این مسئول خاطرنشان کرد: بازار هدف خرمای هرمزگان، استان‌های تهران، تبریز، اصفهان، مشهد و یزد و صادرات به کشورهای حوزه خلیج‌فارس، مالزی، امارات، ترکیه، پاکستان، هند و روسیه است.

سالانه ۲۰ درصد از محصول خرمای هرمزگان صادر و ۸۰ درصد نیز به مصرف داخلی می‌رسد که برای کسب سود و درآمد آن توسط نخلداران علاوه بر تولید خرمای مرغوب، برندسازی و صادر می‌شود.

استان هرمزگان با ۳۸ هزار هکتار نخلستان زیرکشت و تولید ۱۹۶ هزار تُن خرما در سال رتبه چهارم تولید و رتبه سوم زیرکشت را در کشور دارد.

متوسط مصرف سرانه جهانی محصول خرما نیز بیش از یک کیلوگرم برآورد می‌شود که البته این شاخص در ایران براساس آمارهای تولید، تجارت، ضایعات و جمعیت بین هفت تا ۱۰ کیلوگرم است؛ در استان هرمزگان نیز این آمار به بالای ۱۰ کیلوگرم می‎‌رسد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید