Iranian Agriculture News Agency

۱۶ آذر آغاز رسمی طرح کاشت یک میلیارد درخت اعلام شد

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از تدوین برنامه جهادی برای احیای سرزمین با رویکرد مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز در شهریور ۱۴۰۲ خبر داد.

 ۱۶ آذر آغاز رسمی طرح کاشت یک میلیارد درخت اعلام شد

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عباسعلی نوبخت صبحگاه امروز در ۴۸ امین جلسه هفتگی طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت که با حضور مدیران ستادی و استانی و به صورت حضوری و وبیناری برگزار شد با بیان این مطلب گفت: این برنامه جهادی در بازه زمانی پنج ساله و در محورهای پنج‌گانه در بخش‌های جنگل، آبخیزداری، مرتع، بیابان و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی تدوین شده است.

وی برنامه توسعه جنگل و طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، طرح نهضت توسعه جهادی آبخیزداری در کشور، طرح تحولی احیای پوشش گیاهی و تولید علوفه مراتع کشور، طرح بیابان‌زدایی و تثبیت کانون‌های بحرانی گرد و غبار و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی را به عنوان محورهای پنج‌گانه این برنامه معرفی کرد.

نوبخت با بیان این که از این پس برنامه جهادی، مبنای کار در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور خواهد بود، اظهار داشت: اجرای این برنامه، گام بلندی در احیای سرزمین و منافع مردم در سراسر کشور است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اجرای طرح آبخیزداری نیز تصریح کرد: در کل ۹۰ میلیون هکتار عرصه برای اجرای طرح آبخیزداری در کشور باقی مانده که در قالب برنامه ۱۰ ساله باید به اتمام برسد.

وی با اشاره به برنامه هفتم توسعه گفت: در برنامه هفتم توسعه برای ۲۰ میلیون هکتار اجرای عملیات آبخیزداری هدفگذاری شده و این در حالی است که بر اساس ساختارها و توانمندهای سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به ویژه از نظر نیروی های تخصصی انسانی، توانایی اجرای ۴۰ میلیون هکتار آبخیزداری را در عرصه های کشور داریم.

نوبخت در عین حال اجرای آبخیزداری در سطح ۴۰ میلیون هکتار را منوط به تخصیص و پرداخت به موقع اعتبارات مورد نیاز دانست.

وی در ادامه با اشاره به تدوین برنامه ای برای احیا، غنی سازی و مدیریت مراتع کشور اذعان داشت: برای احیا و غنی سازی ۵۰ میلیون هکتارمراتع کشور، برنامه آماده کرده ایم.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور همچنین از برنامه مقابله با بیابانزایی در سطح سه میلیون هکتار در قالب برنامه جهادی احیای سرزمین خبر داد.

وی در مورد اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت نیز تصریح کرد: کاشت نهال در برخی از استان های کشور با حضور استاندارها، مسولان، دانش آموزان و اقشار مختلف مردم آغاز شده، اما روز ۱۶ آذر برای اعلام رسمی کاشت نهال های تولید شده انتخاب شده است.

نوبخت افزود: در زمینه کاشت یک میلیارد درخت، استان ها پایش می شوند و امتیاز خواهند گرفت.

وی با بیان این که تمام اقدامات و کاشت نهال ها در سامانه ساتک ثبت می شود، اظهار داشت: آمارها و اطلاعات دقیق کاشت نهال ها در سراسر کشور در اختیار مسولان و مردم قرار می گیرد.

نوبخت ادامه داد: در این طرح چهار ساله قرار است سالانه ۲۵۰ میلیون اصله نهال کاشته شود، اما با توجه به این که برخی نهال ها برای آن که به استانداردهای لازم برای کاشت برسند به دو یا سه سال زمان نیاز دارند از این رو ممکن است در سال نخست این طرح، تعداد ۱۷۰ میلیون تا ۲۰۰ میلیون اصله نهال در عرصه ها غرس شوند و در سال های دوم و سوم طرح، جبران کاشت نهال انجام گیرد.

وی در همین حال به ایجاد کارگروه پی گیری زمین و زمین خواری اشاره کرد و گفت: رییس سازمان، معاون حفاظت از امور اراضی، مدیرکل ممیزی، مدیرکل حراست، فرمانده یگان حفاظت و نماینده ای از وزارت اطلاعات و مدیرکل ادارات منابع طبیعی استان مورد نظر از اعضای این کارگروه خواهند بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از مدیران استانی خواست فهرست تمام پرونده اراضی تصرف شده ای که باید خلعیت شوند را مشخص و در اختیار فرمانده یگان حفاظت و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور قرار دهند.

وی تاکید کرد: ما برای خلعیت اراضی تصرف شده با هیچ کس و هیچ مسوولی تعارف نداریم و اگر کسی خطایی کرد ابتدا اقدامات قانونی از سوی استان ها باید انجام و سپس به سازمان منابع طبیعی اطلاع رسانی شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید