Iranian Agriculture News Agency

تمام توان وزارت جهادکشاورزی را برای اجرای قطعی طرح به کار خواهیم بست

وزیر جهادکشاورزی اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت در اقلیم خشک و نیمه خشک کشور و در عین حال متاثر از گرد و غبار همسایگان را ضروری دانست و از به کار بستن توان وزارت برای پاسخ به این مطالبه حاکمیتی خبر داد.

تمام توان وزارت جهادکشاورزی را برای اجرای قطعی طرح به کار خواهیم بست

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، محمدعلی نیکبخت با حضور در قرارگاه کاشت یک میلیارد درخت گفت: مسیر اجرای این طرح راهی بی‌بازگشت است، چون مطالبه‌ی مردمی و حاکمیتی است.

وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اقلیم کشورمان افزود: متوسط بارندگی و طبیعت خشک و نیمه خشک ایران، لزوم اجرای چنین طرحی را دو چندان می‌کند، به‌طوری که مجریان طرح با کشت گونه‌های سازگار با مناطق مختلف کشور و مقاوم به کم‌آبی، با ایجاد فضای سبز از منابع موجود، به نفع طبیعت بیشترین بهره را ببرند.

نیکبخت با یادآوری وضعیت قبلی نهالستان‌های کشور گفت: پیش از این اغلب نهالستان‌ها تعطیل و متروکه بود و از ۳۰ درصد ظرفیت موجود استفاده می‌شد که با اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت در حال حاضر ۱۰۰ درصد ظرفیت نهالستان‌های کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی ادامه داد: طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری از جمله؛ طرح جامع آبخیزداری و طرح‌های کوچک تامین آب، به نوعی مکمل و پشتوانه‌ی طرح کاشت یک میلیارد درخت است که می‌بایست در دولت و مجلس نسبت به تامین اعتبار آن توجه بیشتری شود، به دیگر بیان؛ در کنار نگاه بزرگ به طرح کاشت یک میلیارد درخت، به آبخیزداری و آبخوان‌داری به عنوان نگهدار و پشتیبان ایجاد فضای سبز هم، نگاه بزرگ و جامع شود.

وی اقتصادی بودن را یکی از عوامل جذب مشارکت مردمی در اجرای طرح برشمرد و گفت: هم در تولید نهال وهم کاشت وهم برداشت باید این طرح برای مردم سودآور باشد.

به گفته نیکبخت، الحاق پیوست فضای سبز در طرح‌های عمرانی مانند راه‌سازی از عوامل پیش‌برد طرح است که اگر از گذشته تا حال مورد توجه قرار گرفته بود؛ امروز شاهد کریدور‌های سبز در جاده‌ها و مسیرهای مواصلاتی بودیم.

وزیر جهادکشاورزی بر مشارکت فعال سازمان بسیج مردمی در ادامه اجرای طرح تاکید کرد و به کارگیری توان نهاده‌های دولتی، سازمان‌های مردم‌نهاد، شرکت‌ها و موسسات زیر مجموعه وزارت را خواستار شد.

وی در پایان با تاکید بر تعهد وزیر جهادکشاورزی در اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت بیان کرد: بنده با تمام وجود پاسخگوی این خواسته مردمی و مطالبه حاکمیتی هستم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید