Iranian Agriculture News Agency

بازدید رئیس سازمان منابع طبیعی از اقدامات و فعالیت‌های منابع طبیعی استان هرمزگان

عباسعلی نوبخت معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و تیم همراه در سفری دو روزه به استان هرمزگان از اقدامات و فعالیت‌های منابع طبیعی این استان بازدید کرد.

بازدید رئیس سازمان منابع طبیعی از اقدامات و فعالیت‌های منابع طبیعی استان هرمزگان

به گزارش ایانا به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی، نوبخت در بدو ورود به استان هرمزگان ابتدا از نهالستان باغوی بندرعباس بازدید و در جریان روند تولید نهال در این مرکز قرار گرفت. نهالستان باغو به نهالستان مادر خلیج فارس عمانی شهره است و بیش از ۵۰ گونه گرمسیری نظیر: حرا، چندل، کهورایرانی و انواع آکاسیاها در این نهالستان وجود دارد.

وی در سفر به هرمزگان از سازه‌های آبخیزداری و پروژه پخش سیلاب در شهرستان میناب بازدید کرد که این عملیات در راستای تقویت پوشش گیاهی و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و کنترل سیلاب در بالادست اراضی کشاورزی و چاه‌ها اجرا شده و باعث استمرار تولید و اشتغال پایدار می‌شود.

رئیس سازمان منابع طبیعی کشور در ادامه سفر، از گالی‌های روستای همزانگ‌ شهرستان سیریک نیز بازدید کرد و گفت: این پدیده همچون توموری خطرناک حیات ساکنان مناطق اطراف را تهدید می‌کند که باید با اقدامات علاج‌پذیر از پیشروی آن جلوگیری کرد.

نوبخت در شهرستان سیریک گفت: اگر امروز از رشد گالی جلوگیری نکنیم شاهد از بین رفتن روستاها و شهرها خواهیم بود.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور دستور داد هرچه سریعتر با بررسی کارشناسی و مطالعات تخصصی اقدامات پیشگیرانه انجام شود تا سریع‌تر جلوی گالی‌ها گرفته شود.

نوبخت و همراهان سپس به  شهرستان جاسک رفته و از عرصه‌های تثبیت شن و بیابان زدایی طرح «بیاهی چنالی‌« با وسعت ۵۴ هزار هکتار بازدید و در جریان اقدامات انجام شده قرار گرفتند.

با اجرای طرح تثبیت شن بیاهی چنالی؛ اکثر روستاهای اطراف و برخوردار از طرح و اراضی کشاورزی و باغات پنبه، مسیرهای جاده‌ای، خطوط انتقال نیرو، صنایع ساحلی اسکله و بنادر صیادی در حاشیه امن قرار می‌گیرند.

نوبخت رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در سفر به هرمزگان اجرای طرح‌های تثبیت شن و مقابله با بیابان‌زایی را امری لازم و ضروری برشمرد و دستورات لازم جهت مستندسازی و تبیین عملکرد دولت طی دوسال گذشته را صادر کرد.

بر اساس این گزارش، نیازی معاون آب وخاک وزارت جهادکشاورزی، حسن وحید معاون آبخیزداری، امور بیابان و مراتع، سمیعی مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان، مویدی رئیس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان و سید محمد نور موسوی مدیر کل منابع طبیعی استان هرمزگان نوبخت را در بازدید از عرصه‌های مختلف منابع طبیعی در استان همراهی می‌کردند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید