Iranian Agriculture News Agency

برنامه‌های دولت براساس سند حوضه آبخیز پیش برود

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: برنامه دولت بر اساس سند حوضه آبخیز جلو برود.

برنامه‌های دولت براساس سند حوضه آبخیز پیش برود

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، حسن وحید امروز سه‌شنبه در ششمین کنفرانس ملی حفاظت خاک و آبخیزداری بر مدیریت جامع حوضه‌های آبخیز کشور تاکید کرد و افزود: ما باید در زمینه مدیریت جامع حوضه‌های آبخیز قانون داشته باشیم و در این راستا لایحه آبخیزداری تدوین و تقدیم دولت شده و اکنون در کمیسیون زیربنایی در حال بررسی است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم در راستای اقدامات در حوضه‌های آبخیز هم‌افزایی داشته باشیم در بدنه دولت باید انسجام لازم وجود داشته باشد.

وحید بیان کرد: ما با تدوین لایحه آبخیزداری و سند حوضه آبخیز قصد دخالت در برنامه‌های سایر وزارتخانه‌ها را نداریم و بیشترین تاکید ما این است که کارها و اقدامات براساس سند حوضه آبخیز و در راستای تاب‌آوری حوضه‌های آبخیز پیش برود تا بحران‌هایی نظیر فرسایش خاک، ریزگردها، خشکی و فرونشست زمین افزایش نیابد.

وی با بیان این که بخشی از بحران‌ها در حوضه‌های آبخیز ناشی از بخشی‌نگری در مدیریت منابع طبیعی است، گفت: قرار نیست بخش عظیمی از منابع حوضه آبخیز در بالادست مصادره و در آن بحران زیستی ایجاد شود و بعد بگوییم وزارت جهاد کشاورزی با بیابان‌زایی و ریزگردها مبارزه خواهد کرد.

معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی کشور ادامه داد: در حال حاضر از ۱۲۵ میلیون هکتار حوضه آبخیز در حدود ۲۳ درصد آن عملیات آبخیزداری انجام شده که از نگاه مردم اثرات مثبتی داشته، اما از نظر مدیریتی انتظار بیشتری وجود دارد.

وی نقش مردم در حفاظت از خاک و حوضه‌های آبخیز را مهم دانست و در عین حال اضافه کرد: مشارکت مردم به این معنا نیست که بار دولت را به دوش مردم بیندازیم، بلکه باید بتوانیم مردم را در منافع حوزه آبخیز سهیم کنیم.

وحید با اشاره به برخی اختلاف نظرها در دستگاه‌های اجرایی در زمینه مدیریت حوضه‌های آبخیز بیان کرد: در بخش‌های مختلف دولت حتی به ادبیات واحد در تعاریف نرسیده‌ایم.

وی گفت: سازمان منابع طبیعی کشور نزدیک به ۱۳۵ میلیون هکتار از عرصه‌های کشور را در حیطه وظایف خود دارد، اما تقریبا تمام بدنه دولت مانند بخش معدن، گردشگری و شهرسازی در این حیطه سیاستگذاری می‌کنند.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان منابع طبیعی به مبحث توسعه اشاره کرد و افزود: اکنون استان‌ها، مقوله توسعه را تنها در محدوده خود می‌بینند و همین امر موجب شده استان‌های پایین‌دست با مخاطره زیستی روبرو شوند.

وی اعلام کرد: در حال حاضر در سطح دو میلیون و ۳۳ هزار هکتار برنامه مدیریت جامع حوضه آبخیز اجرا می‌شود که انفاق خوبی است.

وحید درباره برنامه هفتم توسعه نیز بیان کرد: در برنامه هفتم توسعه چیزی به نام منابع طبیعی نداریم و مدیریت منابع طبیعی در مبحثی به نام فروش چوب دیده شده که خطای راهبردی است.

وی افزود: در این برنامه، سیاستگذاری در خصوص منابع طبیعی در قالب شورای عالی آب پیش‌بینی شده در حالی که ما مشکلات عدیده‌ای در زمینه آب، خاک و کاربری اراضی داریم و آب نیز از خاک استحصال می‌شود.

معاون سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور افزود: ما اعلام کرده‌ایم که شورای عالی آب و آبخیزداری تشکیل شود و دبیرخانه آن نیز باید در وزارت جهاد کشاورزی باشد تا مسایل آب و خاک در این شورا مورد حل و فصل قرار گیرد.

وی افزایش ریزگردها را از دغدغه‌های موجود دانست و گفت: ۱۴ میلیون هکتار کانون بحران ریزگرد در کشور وجود دارد، ضمن آن که نزدیک به ۲۴۰ تا ۲۵۰ میلیون هکتار در حوزه‌های خارجی ریزگرد وارد کشور می‌شود و در این زمینه نیاز به دیپلماسی با کشورهای منطقه داریم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید