Iranian Agriculture News Agency

"منصور" در آئین پنجمین دوره ملی گرامیداشت جنگلبانان مطرح کرد:

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از کاهش 70 درصدی خسارت سیل با اجرای عملیات آبخیزداری خبرداد.

کاهش 70 درصدی خسارت سیل با اجرای عملیات آبخیزداری

به گزارش خبرنگار ایانا، مسعود منصور معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در آئین پنجمین دوره ملی گرامیداشت جنگلبانان و جان نثاران منابع طبیعی کشور با بیان این که امنیت ملی در گرو امنیت غذایی است، اظهار کرد: امنیت غذایی مستلزم امنیت زیستی است و باور ما بر این است که حفظ پوشش گیاهی، آب، خاک و هوا ضامن تحقق این امنیت است.

وی افزود: ما در یک کشور خشک و نیمه خشک با یک سوم متوسط بارندگی دنیا، سه برابر تبخیر بیشتر، با کمبود پوشش جنگل، 125 میلیون هکتار عرصه در معرض فرسایش آبی، 30 میلیون هکتار در معرض فرسایش بادی، 16 تن در هکتار فرسایش خاک در نتیجه فرسایش آبی، 20 تن در هکتار فرسایش بادی و ریزگرد، 450 شهر و 8200 روستا در معرض سیلاب و فرونشست زمین به میزان 10 تا 30 سانتی متر در  سال قرار داریم.

منصور تصریح کرد: ما می توانیم این تهدیدات را کاهش دهیم، هر هکتار جنگل 2.5 تن اکسیژن معادل نیاز 10 نفر را تولید می کند،  بین 250 تا 500 میلی متر نفوذ آب می دهد و 9 تن در هکتار کاهش فرسایش ایجاد می کند؛ همچنین 70 درصد خسارت سیل با عملیات آبخیزداری کاهش می یابد.

وی افزود: سالانه 2 هزار تن محصولات فرعی مانند گیاهان دارویی از مراتع ما برداشت و صادر می شود اما متاسفانه به صورت خام صادر می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: حوزه جنگل و مرتع نیازمند عزم جدی تمام دستگاه ها است و باید باور کنیم که اگر به دنبال توسعه کشور هستیم راه آن توسعه پایدار است.

وی افزود: ماده 13 قانون افزایش بهره وری تاکید می کند که 100 درصد درآمدها و خسارت های منابع طبیعی بازگردد و صرف حفاظت، احیا و آبخیزداری شود اما معمولا حدود 30 درصد باز می گردد.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به تشکیل ۳۷۰ تشکل مردمی در سال گذشته برای حمایت از جنگل‌ها و مراتع گفت: بارزترین مشارکت مردم با منابع طبیعی در اطفا حریق است که مردم بدون هیچ چشم داشتی در این عرصه مشارکت می‌کنند و البته متاسفانه سال گذشته شاهد جان باختن ۷ نفر در جریان آتش سوزی‌ها در استان‌های مختلف بودیم.

وی با اشاره به اجرای طرح بیمه بی‌نام با همکاری بیمه دی تصریح کرد: طرح بیمه بی‌نام برای جبران خسارت مردم است که در زمان حمایت از سازمان جنگل‌ها در اثر حوادث جان خود را از دست می‌دهند.

منصور در رابطه با نیاز ضروری سازمان جنگل‌ها و مراتع به تجهیزات گفت: پوشش رادیویی و بی‌سیم یکی از ضرورت‌ها به خصوص در اطفای حریق است که امروز در ۴ استان امکان استفاده از بی‌سیم دیجیتال فراهم می‌شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید