Iranian Agriculture News Agency

وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران خبر داد:

وزیر جهاد کشاورزی از پیشنهاد بسته جامع تامین امنیت غذایی پایدار به دولت در شرایط خشکسالی خبر داد.

پیشنهاد بسته جامع تامین امنیت غذایی پایدار  به دولت در شرایط خشکسالی

به گزارش خبرنگار ایانا، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه مراسم روز جهانی مقابله با بیان زایی که در سازمان جنگل‌ها برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و ما باید یک ظرف کافی و با کیفیتی برای تامین غذای خود داشته باشیم.

وی افزود: ظرفی که ما امروز برای تامین غذا در اختیار داریم حدود 15 میلیون هکتار است و در طول سال‌های گذشته 32 میلیون هکتار از آن را از دست داده‌ایم، بنابراین گسترش بیابان بسیار نگران کننده است.

خاوازی تصریح کرد: سازمان جنگل‌ها اقدامات خوبی را در سال‌های اخیر انجام داده است، جنگلکاری‌های وسیعی انجام شده و برنامه‌های متنوعی در این زمینه داشته است اما لازمه اقدام پایدار، سیاست‌گذاری کلان در سطح حاکمیت و طراحی ابزارهای دقیق حمایتی است.

وی افزود: باید در حوزه رصد و پایش، پژوهش و حضور دائم مردم برای جلوگیری از بیابانی شدن عرصه‌ها، همه ورود کنند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که بیابانی شدن عرصه‌ها، سومین چالش محیط زیستی کره خاکی است، گفت: بسیاری از چالش‌هایی که در طبیعت وجود دارد مانند سیل، فرسایش و مهاجرت مربوط به پدیده بیابان زایی است که باید کنترل شود.

خاوازی در رابطه با طرح‌های وزارت جهاد کشاورزی برای تامین امنیت غذایی پایدار در شرایط خشکسالی عنوان کرد: ما یک بسته جامع را به دولت پیشنهاد کردیم که مراحل کارشناسی آن طی شده است و تقریبا در سازمان برنامه و بودجه نهایی شده و به زودی به دولت ارسال خواهد شد که شامل تسهیلات برای تولیدکنندگان، امهال وام، تامین  نهاده‌ها و ... است که امیدواریم این بسته در دولت مصوب شود.

در پایان این مراسم، وزیر جهاد کشاورزی به یاد مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی خبرنگاران فقید حوزه محیط زیست و منابع طبیعی خبرگزاری های ایسنا و ایرنا که در حادثه واژگونی اتوبوس در آذربایجان غربی، جان خود را از دست دادند، دو اصله نهال غرس کرد.

 

index.jpgدددد

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید