Iranian Agriculture News Agency

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در گفتگو با ایانا اعلام کرد:

مجری طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، 210 هزار هکتار از اراضی کشور تحت پوشش طرح سامانه‌های نوین آبیاری قرار گرفته است که 90 هزار هکتار از آن تجهیز شده و به بهره‌برداری رسیده و 120 هزار هکتار از آن هم در حال اجراست.

تجهیز 210 هزار هکتار از اراضی به سامانه‌های نوین آبیاری در سال 99

به گزارش خبرنگار ایانا، عباس زارع مشاور وزیر و مجری طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه افتتاح پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات کشاورزی، نهاده‌ها و سیستم‌های نوین آبیاری، در گفتگو با خبرنگار ایانا، اظهار کرد: با توجه به توسعه بخش کشاورزی که یکی از پارامتر‌های اصلی آن فناوری و تکنولوژی‌های جدید است، برگزاری نمایشگاه می‌تواند در معرفی این تجهیزات برای افزایش بهره‌وری موثر باشد.

وی افزود: این فناوری‌ها در نمایشگاه عرضه می‌شود و مکان مناسبی هم برای تبادل اطلاعات بین تولیدکنندگان است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: با محدویت‌هایی که به خاطر شیوع بیماری کرونا اعمال شد، تعداد غرفه‌ها در نمایشگاه نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافت.

وی در رابطه با بومی‌سازی تجهیزات آبیاری در کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از 95 درصد از لوازم و تجهیزات آبیاری موضعی، قطره‌ای، بارانی و کم فشار در داخل کشور تولید می‌شود.

زارع با اشاره به این که مشکلی در تامین تجهیزات آبیاری در کشور نداریم، ادامه داد: با وجود 430 تولیدکننده و تامین کننده تجهیزات آبیاری، ظرفیت تجهیز حدود 400 هزار هکتار از اراضی کشور در سال و صدور خدمات فنی به خارج از کشور را داریم.

وی در رابطه با سامانه اطلاع رسانی نوین آبیاری گفت: تجهیزات استاندارد که دارای تاییدیه هستند، در این سامانه بارگذاری می‌شوند و کشاورزان با اطمینان خاطر می‌توانند تجهیزات مورد نیاز خود را تهیه کنند و به این طریق می‌توانیم واردات لوازم و تجهیزات را هم کنترل کنیم.

مجری طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با صادرات تجهیزات آبیاری نوین عنوان کرد: تاکنون صادرات به کشورهای همسایه و برخی کشورهای آسیای میانه انجام شده است.

وی با اشاره به میزان تجهیز اراضی به سامانه‌های نوین آبیاری در سال 99 بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون،  210 هزار هکتار از اراضی کشور تحت پوشش طرح سامانه‌های نوین آبیاری قرار گرفته است که 90 هزار هکتار از آن تجهیز شده و به بهره‌برداری رسیده و 120 هزار هکتار از آن هم در حال اجراست و بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

زارع افزود: پیش‌بینی میزان عملکرد در سال 1400 به میزان کمک بلاعوض دولت در بودجه سال جدید بستگی دارد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اعتبار طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در سال جاری، گفت: اعتباری که در بودجه سال 99 تصویب شده بود 1600میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و بودجه عمومی کشور بود که تاکنون حدود 50 درصد از صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است و تا پایان سال مالی این بودجه به 100 درصد خواهد رسید.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید