Iranian Agriculture News Agency

منصور:

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با تشدید اقدامات حفاظتی، جنگل برای قاچاقچیان چوب نا امن می شود.

جنگل برای قاچاقچیان چوب نا امن می‌شود

به گزارش ایانا به نقل از سازمان جنگل‌ها، دکتر مسعود منصور در سی و یکمین نشست ستاد ملی مدیریت پایدار منابع طبیعی هیرکانی بصورت مجازی و اینترنتی، خاطرنشان کرد: اقدامات حفاظتی در جنگل مقطعی و مربوط به یک زمان خاص نبوده بلکه دایمی است و اگر استمرار نداشته باشد توفیقی بدست نخواهیم آورد.

منصور گفت: برای حفاظت بهتر از جنگل و جلوگیری از قطع درختان جنگلی از بازرسین نامحسوس استفاده کرده و این افراد به صورت سرزده در حوزه‌های جنگلی حضور پیدا می کنند.

وی گفت: نظارت و بازرسی غیر منتظره به مدیران منابع‌طبیعی کمک کرده و بازرسین گزارشات خود را به مدیران منابع طبیعی استان‌ها اعلام می کنند.

 

وی تاکید کرد این اقدام صرفاً جهت کمک به منابع طبیعی و جنگل است و اگر ایرادی دیده شود در جهت رفع آن تلاش می شود.

رییس سازمان جنگل‌ها خطاب به مدیران منابع‌طبیعی استان‌ها اعلام کرد: مبادی ورودی چوب به کارخانجات مهمترین مکانی است که باید حسایت لازم نسبت به آن وجود داشته باشد و در انتخاب افراد برای نظارت در این مکان ها باید بیشترین وسواس را بخرج دهیم.

او تاکید کرد این افراد باید پاکدست و آموزش‌های لازم را دیده باشند.

منصور همچنین تاکید کرد: راه‌های جنگلی که مسدود می‌شود باید موقعیت مکانی و آدرس کامل آن بخوبی معلوم باشد و جاده‌های جنگلی که نقاط بحرانی محسوب می‌شوند و چوب‌های جنگلی ممکن است از آنجا عبور کند حتماً باید بوسیله دوربین و پهپاد تحت کنترل قرار گیرند.

به گفته رییس سازمان جنگل‌ها تمامی نیروهایی که در قالب حفاظت دارای قرارداد حفاظتی هستند باید در عرصه حضور داشته باشند و پهنه‌بندی و حوزه استحفاظی هر جنگلبان باید با مشخصات و شناسه کامل معلوم شده و هر اتفاقی در آن حوزه رخ دهد مامور مربوطه باید پاسخگو باشد.

وی از راه‌اندازی سامانه حمل چوب خبر داد و گفت: با استقرار این سامانه کلیه مسیر عبور و حمل چوب از مبدا تا مقصد توسط این سامانه رصد خواهد شد.

 

منصور همچنین درباره ساماندهی خروج دام از جنگل گفت: دامدارانی که در سنوات گذشته حق و حقوق خود را گرفته و دام خود را از جنگل بیرون رانده‌اند به هیچ وجه حق ندارند مجددا دام  را وارد جنگل کنند و این خلاف قانون است و با متخلفین برخورد می‌شود.

رییس سازمان جنگل ها در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه  قاچاقچیان چوب و چنگ‌اندازان به جنگل افرادی سودجو و فرصت‌طلب هستند و موقعیت‌ها را کاملاً می‌سنجند تاکید کرد: گشت و مراقبت در جنگل نه تنها در اوقات اداری بلکه باید کاملاً حساب شده و در موقعیت های مناسب انجام شود تا با حضور به موقع پیشگیری های لازم انجام شود. 

مستندسازی اقدامات و فعالیت‌های منابع طبیعی یکی دیگر از نکات مهمی بود که رییس سازمان جنگل ها در نشست مدیریت جنگل هیرکانی به آن اشاره کرد و گفت: باید اقدامات انجام شده مستند سازی شود و طرح های  منابع طبیعی قبل و پس از انجام آن با هم مقایسه و مطابقت داده شود تا معلوم گردد که چه میزان از کارها انجام شده و در چه بخش هایی کوتاهی صورت گرفته است.

منصور گفت: این درست که مسئولیت صیانت و حفاظت از منابع طبیعی را بر عهده داریم اما در قبال بیت‌المال نیز بسیار مسئولیم و باید نسبت به هزینه کرد و نتیجه‌ای که حاصل می‌شود حساسیت لازم را داشته باشیم.

رییس سازمان جنگل ها همچنین تاکید کرد که کاداستر اراضی جنگلی تا پایان امسال به اتمام می‌رسد و خوشبختانه شاهد پیشرفت و جهش خوبی در منطقه جنگلی نوشهر و ساری بوده ایم. 

 

 

**فاز اول مدیریت فنی و حفاظتی طرح جایگزین وارد مراحل اجرایی می شود

بر اساس این گزارش؛ در سی و یکمین نشست ستاد ملی مدیریت پایدار منابع طبیعی هیرکانی، عباسعلی نوبخت معاون امور جنگل به بررسی و ارزیابی پیشرفت اقدامات طرح جایگزین جنگل پرداخت و اعلام کرد که فاز اول مدیریت فنی و حفاظتی با همکاری شورای عالی جنگل و دفتر جنگل‌داری آماده شده و پس از تایید شورا به زودی جهت اجرا به ادارات منابع طبیعی چهارگانه شمال ابلاغ می‌شود.

نوبخت از برگزاری کارگاه آموزشی در معاونت امور جنگل خبرداد و افزود: این اقدام صرفاً جهت هماهنگی و یکپارچگی در اقدامات فاز اول مدیریت فنی و حفاظتی در جنگل هیرکانی انجام می شود.

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه خاطرنشان کرد: با حمایت رییس سازمان جنگل‌ها 29 میلیارد و 200 میلیون تومان برای انجام مطالعات تفضیلی طرح جایگزین جنگل در سطحی معادل 500 هزار در اختیار 4 اداره کل منابع طبیعی شمال کشور قرار گرفته است.  

شایان ذکر است در این نشست مجازی و آنلاین مدیر کل دفتر جنگل‌داری، نماینده دانشگاه و  مدیران کل منابع طبیعی چهارگانه شمال درباره موضوعات طرح جایگزین به بحث و بررسی پرداختند.  

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید