Iranian Agriculture News Agency

جزی در گفتگو با ایانا:

مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در صورت از دست رفتن خاک از لحاظ کمی و کیفی، دچار بحران حفاظت از منابع آب، پوشش گیاهی و تنوع زیستی خواهیم شد و در نهایت امنیت غذایی کشور به مخاطره خواهد افتاد، به همین دلیل حفظ و صیانت از خاک یک وظیفه جهانی است.

حفظ و صیانت از خاک یک وظیفه جهانی است

هوشنگ جزی مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در گفتگو با خبرنگار ایانا، در رابطه با اهمیت خاک برای کشاورزی و امنیت غذایی اظهار کرد: خاک یکی از مهمترین مؤلفه‌های کشاورزی در دنیا است و به صورت مستقیم بر امنیت غذایی تاثیرگذار است.

وی افزود: در صورت از دست رفتن خاک از لحاظ کمی و کیفی، دچار بحران حفاظت از منابع آب، پوشش گیاهی و تنوع زیستی خواهیم شد و در نهایت امنیت غذایی کشور به مخاطره خواهد افتاد.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: به همین منظور 5 دسامبر به عنوان روز جهانی خاک در نظر گرفته شده و شعار امسال با عنوان "خاک را زنده نگه داریم و تنوع زیستی خاک را حفظ کنیم" مطرح شده است.

وی در رابطه با اقدامات سازمان جنگل‌ها در حفاظت از خاک تصریح کرد: سازمان جنگل‌ها مسئولیت حفاظت از خاک در عرصه‌های منابع ملی را بر عهده دارد که حدود 136 میلیون هکتار از عرصه‌های کشور،‌ شامل جنگل، مرتع، بیابان و حوزه‌های آبخیز محسوب می‌شود و در تمام این عرصه‌ها برنامه حفاظت از خاک در برابر فرسایش در حال انجام است.

جزی افزود: برای کنترل فرسایش خاک و رسوب، اقداماتی همچون احیای پوشش گیاهی، احیای مراتع و جنگل‌ها، کنترل و مقابله با بیابان‌زایی و اجرای آبخیزداری و آبخوان‌داری را عملیاتی کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه این اقدامات به ما کمک می‌کند که در هر هکتار در سال 9 تن فرسایش را کاهش دهیم.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: متوسط فرسایش در کشور 16.4 تن در هکتار در سال است و باید بتوانیم با این اقدامات، کنترل فرسایش خاک را داشته باشیم.

وی عنوان کرد: در حال حاضر در 30 میلیون هکتار از عرصه‌های کشور، عملیات آبخیزداری انجام شده و عملیات مدیریت مرتع در 84.7 میلیون هکتار از عرصه‌ها در دست اجرا است.

جزی با اشاره به این که امسال سازمان جنگل‌ها متولی برگزاری روز جهانی خاک است، بیان کرد: شورای سیاست‌گذاری خاک، سازمان جنگل‌ها و بخش آبخیزداری کشور را متولی برگزاری روزجهانی خاک معرفی کرده است. 

وی افزود: این مراسم به صورت وبینار و با حضور وزیر جهاد کشاورزی و برخی از معاونین مجموعه وزارت جهاد کشاورزی، در روز دوشنبه 17 آذرماه برگزار می‌شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید