Iranian Agriculture News Agency

اکبری مطرح کرد:

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اجرای پروژه احیای اراضی خوزستان و ایلام، میزان تولید محصولات کشاورزی از 1.7 میلیون تن به 5 ملیون تن، در پروژه توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور میزان تولیدات کشاورزی از 760 هزار تن به 5 میلیون تن و در پروژه آبرسانی سیستان نیز میزان تولید محصولات کشاورزی از 411 هزار تن به 960 هزارتن خواهد رسید.

افزایش 8 میلیون تنی تولیدات کشاورزی با اجرای اَبَر پروژه‌‌های آب و خاک کشور

به گزارش خبرنگار ایانا، علیمراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاوررزی با اشاره به این که با حمایت‌های مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری، سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در بخش آب و خاک کشور در دولت تدبیر و امید، انجام شده است، اظهار کرد: تا قبل از سال ۹۲ سالانه ۲۷ هزار هکتار شبکه‌های آبیاری و زهکشی در کشور انجام می‌شد که از سال ۹۲ تا سال ۹۸ این رقم به ۸۳ هزار هکتار رسیده و بیش از ۳ برابر شده است.

وی ادامه داد: برای سال جاری 13 هزار هکتار  شبکه‌های آبیاری و زهکشی انجام شده و 78 هزار هکتار نیز در دست اجرا است.

اکبری با اشاره به عملکرد برخی از پروژه های بزرگی که از محل صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شده‌اند، یادآور شد: پروژه احیای اراضی خوزستان و ایلام یکی از این پروژه های بزرگ است که ۲۹۵ هزار هکتار از آن به بهره‌برداری رسیده است.

وی درباره پروژه توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور، گفت: از 227 هزار هکتار این پروژه، 52 هزار هکتار آن زیر بار است و 204 هزار هکتار از آن با 94 درصد پیشرفت فیزیکی در بخش جهاد کشاورزی در حال اجرا است که در صورت تامین منابع اعتباری، این بخش هم زیر بار خواهد رفت مشروط بر این که وزارت نیرو بتواند منابع آب آن را به موقع تامین کند.

اکبری درباره پروژه آبرسانی دشت سیستان، خاطرنشان کرد: چند هفته قبل، 32 هزار هکتار از پروژه 46 هزار هکتاری آبرسانی دشت سیستان توسط رئیس جمهور افتتاح شد و 14 هزار هکتار دیگر از این پروژه نیز برای کشت پاییزه آماده بهره‌برداری خواهد شد.

وی با بیان این که پروژه آبرسانی دشت سیستان یکی از پیچیده‌ترین و مدرن‌ترین پروژه‌های بخش آب و خاک کشور است، یادآور شد: الکتروموتورها و پمپ‌های استفاده شده در این پروژه برای اولین بار با مهندسی معکوس در کشورمان ساخته شده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، میزان منابع اعتباری پروژه سیستان را 3 هزار و 420 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این میزان اعتبار برای آبرسانی به 46 هزار هکتار از اراضی در عرصه 200 هزار هکتار انجام شده و هزینه‌کرد حدود 70 میلیون تومان برای اجرای هر هکتار از این پروژه شامل تامین، انتقال و توزیع آب تا پای گیاه، اقتصادی است.

اکبری با اشاره به دستاوردهای اجرای پروژه‌های آب و خاک، گفت: میزان اشتغال در پروژه احیای اراضی خوزستان و ایلام 79 هزار نفر بوده است و در پروژه توسعه شبکه‌های آبیاری غرب و شمال غرب کشور، 70 هزار نفر و در پروژه آبرسانی دشت سیستان 65 هزار نفر تثبیت و یا اشتغال ایجاد خواهد شد.

وی  خاطرنشان کرد: با اجرای پروژه احیای اراضی خوزستان و ایلام، میزان تولید محصولات کشاورزی از 1.7 میلیون تن به 5 ملیون تن، در پروژه توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور میزان تولیدات کشاورزی از 760 هزار تن به 5 میلیون تن و در پروژه آبرسانی سیستان نیز میزان تولید محصولات کشاورزی از 411 هزار تن به 960 هزارتن خواهد رسید.

اکبری گفت از ابتدای انقلاب اسلامی تا سال 92، سالانه 469 میلیارد تومان در بخش آب کشور سرمایه‌گذاری شده که این میزان سرمایه‌گذاری از سال 92 تا سال 98 به سالانه 3100 میلیارد تومان افزایش یافته و بیش از 7 برابر رشد داشته است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاوررزی با اشاره به این که خاک مخزن آب است و اگر خاک مدیریت نشود، آب را نمی توانیم مدیریت کنیم، تصریح کرد: در چند سال گذشته به موضوع آب توجه و اما از خاک غفلت شده این در حالی است که براساس برنامه توسعه ششم توسعه باید سالانه عملیات حاضلخیری و افزایش مواد آلی خاک در سطح  500 هزار هکتار انجام شود اما تاکنون ردیفی برای آن منظور نشده است.

وی با بیان این که در معاونت آب‌ و خاک، دفتر امور خاک تأسیس‌شده است، گفت: توجه به حاضلخیری خاک می‌تواند به 30 درصد افزایش تولید و 35 درصد صرفه‌جویی در آب منجر شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید