Iranian Agriculture News Agency

افلاطونی در گفتگو با ایانا:

معاون حقوقی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طبق اصل 50 قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست، اعم از جنگل و مراتع، وظیفه عمومی است و حفاظت از آن، بر هر کس در هر مقام و منسبی، واجب کفایی محسوب می‌شود.

حفظ منابع طبیعی وظیفه عمومی است

رضا افلاطونی معاون حقوقی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در گفتگو با خبرنگار ایانا، در رابطه حفظ و حراست از منابع طبیعی اظهار کرد: مطابق اصل 45 قانون اساسی، جنگل‌ها و مراتع با استناد به آیه «یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْأَنفَالِ ۖ قُلِ الْأَنفَالُ لِلَّهِ وَالرَّسُولِ»، به عنوان انفال تلقی شده و در اختیار حکومت اسلامی هستند، بنابراین دولت تنها حق مدیریت آن را دارد و مالک محسوب نمی‌شود. 

افلاطونی ادامه داد: طبق اصل 50 قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست، اعم از جنگل و مراتع، وظیفه عمومی است و حفاظت از آن، بر هر کس در هر مقام و منسبی، واجب کفایی محسوب می‌شود. 

معاون حقوقی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به این نکته که برخی از افراد در اراضی کشاورزی خود باقیمانده گیاهان را آتش می‌زنند، عنوان کرد: طبق ماده 45 قانون اساسی، آتش زدن باقیمانده گیاهان در مزارع یا باغات اطراف جنگل، بدون اجازه و نظارت مأموران جنگلبانی ممنوع است و در صورتی که در نتیجه بی‌مبالاتی، حریق در جنگل ایجاد شود، این افراد به حبس تأدیبی از 2 ماه تا یک سال محکوم می‌شوند.

وی تأکید کرد: ماده 47 قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، افرادی را که در جنگل به عمد حریق ایجاد کنند، از سه تا 10 سال، به حبس محکوم می‌کند اما اگر مرتکب به حریق از افراد جنگلبانی و حفاظت از مراتع باشد،‌ بدون اغماض به 10 سال حبس محکوم می‌شود.

افلاطونی از دادستانی کل کشور درخواست کرد: با توجه به شدت آتش‌سوزی‌ها و خسارات مادی،‌ معنوی و تاثیرات مخرب اجتماعی آن، اشد مجازات را برای متخلفان در نظر بگیرد.

معاون حقوقی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: طبق ماده 47 قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، در موقع آتش‌سوزی در جنگل‌ها کلیه مأمورین دولتی اعم از لشکری و کشوری و شهرداری‌ها که در نزدیکی آن محل باشند، در مقابل تقاضای‌ مأمورین جنگلبانی یا بخشداری موظفند با کلیه وسایل ممکن دولتی و شهرداری که در اختیار دارند، در آتش نشانی کمک کنند.

وی تأکید کرد: مأمورین‌ کشوری و شهرداری که در ایفای این وظیفه مسامحه و قصور نمایند بر حسب مورد، طبق مقررات مواد 58 و 59 قانون استخدام کشوری مجازات‌می‌شوند، همچنین در مورد مأمورین لشکری تعقیب و مجازات آنان طبق مقررات و قوانین نظامی خواهد بود.

افلاطونی در رابطه با افراد دستگیر شده در حادثه آتش‌سوزی جنگل‌های گچساران اذعان کرد: طبق گزارشی که از استان‌های درگیر با آتش‌سوزی به دست ما رسیده، 5 متخلف در شهرستان بهبهان در استان خوزستان و ارتفاعات گچساران در استان کهگیلویه و بویر احمد دستگیر شده و به مراجع قضایی تحویل داده شده‌اند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید