Iranian Agriculture News Agency

زارع در گفتگو با ایانا:

مجری طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری گفت: تاکنون، طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در حدود 2 میلیون و 400 هزار هکتار از اراضی مدرن و سنتی اجرا شده است.

طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در 2.4 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی اجرا شد

عباس زارع مجری طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در گفتگو با خبرنگار ایانا، اظهار کرد: در ارتباط با طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری به دلیل اینکه بیشترین اثربخشی را در افزایش بهره‌وری از منابع آب و خاک و تقویت امنیت غذایی کشور دارد، جهش خوبی از سال 95 تاکنون داشته است.

وی افزود: پیش از اذن مقام معظم رهبری برای برداشت از صندوق توسعه ملی در سال 95، هر سال 56 هزار هکتار پیشرفت پروژه داشتیم اما پس حمایت‌های مقام معظم رهبری و مجلس شورای اسلامی، هر سال به طور متوسط 150 هزار هکتار از اراضی به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز می‌شوند و یک جهش 300 درصدی داریم.

زارع خاطرنشان کرد: امیدواریم با تخصیص اعتباری که در ابتدای سال 99 به استان‌ها انجام شد، بتوانیم در  راستای جهش تولید از لحاظ کمی و کیفی طرح را توسعه دهیم.

مجری طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری افزود: از لحاظ فنی و مهندسی و اجرایی برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده و حدود 2 هزار مشاور و پیمانکار در پروژه داریم، همچنین بیش از 350 نفر تولیدکننده و تأمین کننده لوازم و تجهیزات آبیاری داریم که بیش از 95 درصد از داخل بوده و وابسته به واردات نیست.

زارع ابراز امیدواری کرد: در سال 99، پنج درصد وابستگی به واردات را با حضور شرکت‌های دانش بنیان که اعلام آمادگی کرده‌اند، برطرف کنیم و به خودکفایی در تولید تجهیزات سامانه‌های آبیاری برسیم.

وی تصریح کرد: تاکنون، طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در حدود 2 میلیون و 400 هزار هکتار از اراضی مدرن و سنتی اجرا شده است.

زارع در رابطه با تاثیر بیماری کرونا بر پیشرفت طرح اذعان کرد: با بررسی که در این زمینه انجام دادیم، در بخش تجهیز لوازم که باید در کارخانه‌ها تولید شود، تجمع مهندسین و کارگران امکان‌پذیر نبود اما در سرعت اجرای طرح، در مقطع فعلی اثری نخواهد داشت و اضافه تولید در کارخانه‌ها می‌تواند تا اندازه‌ای در شرایط موجود ثبات ایجاد کند.

وی افزود: حدود 132 هزار هکتار از طرح‌های ما از سال 98 در حال بهره‌برداری است که به سال 99 منتقل شده و دلیل آن بیماری کرونا بود اما از آنجایی که خط قرمزهای این بیماری کاهش یافته پروژه‌ها با سرعت پیش خواهد رفت.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید