Iranian Agriculture News Agency

اکبری تأکید کرد:

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: ظرفیت بسیار خوبی در زمینه استفاده از آب سبز (باران) در دیم‌زارها داریم که بخش آب و خاک و زراعت می توانند با تهیه یک طرح جامع بر روی آن کار کنند.

لزوم بهره‌گیری از ظرفیت آب سبز در دیم‌زارها در سال جهش تولید

به گزارش خبرنگار ایانا، اولین گردهمایی مدیران ستادی و استانی معاونت آب و خاک امروز به صورت ویدئو کنفرانس در سالن نعمتی جم وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

در این گردهمایی، علی مراد اکبری معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: ۱۳ پروژه آبیاری تحت فشار و صدها پروژه بزرگ در سال گذشته داشتیم که در رابطه با تجهیز و نوسازی قنوات و تأمین آب بود.

وی افزود: در روزهای پایانی اسفند ماه ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به استان‌ها تزریق کردیم در حالی که با شرایط سخت تامین مالی و شیوع بیماری کرونا مواجه بودیم.

اکبری تأکید کرد: ۸۵ درصد از اعتبارات وزارت جهاد کشاورزی در اختیار بخش آب و خاک در استان‌ها است.

وی با اشاره به امضای سند بهره‌وری آب گفت: سند بهره‌وری آب در زمان مهندس حجتی با اتاق بازرگانی ایران امضا شد که سال گذشته مقرر شد عملیاتی شود و به تمام استان ها ابلاغ شد.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی افزود: این سند پایه و اساسی برای بهره وری آب در کشور است و به زودی عملیاتی خواهد شد.

اکبری با تأکید بر این نکته که اگر خاک را مدیریت نکنیم نمی توانیم آب را مدیریت کنیم، خاطرنشان کرد: با افزایش 0.5 درصدی مواد آلی در خاک می توان ۲۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی کرد.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر جهش تولید در سال ۹۹، عنوان کرد: باید توسط معاونت های تخصصی، طرح های زود بازده و کلیدی که در جهش تولید موثر باشد تهیه و ارائه شود. 

اکبری در رابطه با همکاری کشاورزان در احیای دریاچه ارومیه گفت: روز گذشته در ستاد احیای دریاچه ارومیه، رئیس سازمان محیط زیست کشور از کشاورزان تشکر کرد که به احیای این دریاچه کمک کردند.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بارندگی در این دو سال نشان از ورود به ترسالی نیست، ما در یک کشور خشک و نیمه خشک هستیم و این روند بارندگی ها در کشورهایی مانند ایران طبیعی است، بنابراین منابع آبی همچنان در خطر است و رویکرد ما باید آبیاری تحت فشار از نوع میکرو باشد.

وی با تأکید بر لزوم استفاده از آب سبز در سال جهش تولید بیان کرد: ظرفیت بسیار خوبی در زمینه استفاده از آب سبز در دیم‌زارها داریم که بخش آب و خاک و زراعت می توانند با تهیه یک طرح جامع بر روی آن کار کنند.

اکبری در رابطه با طرح شبکه های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور خاطرنشان کرد: به منظور دریافت اعتبارات طرح شبکه های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور یک تفاهم نامه در سال ۹۹ برنامه ریزی کرده‌ایم.

در ادامه این گردهمایی، جواد صالحی نژاد مدیرعامل موسسه جهاد نصر اظهار کرد: پس از اتمام فاز یک طرح ۵۵۰ هزار هکتاری ایلام و خوزستان، 285 هزار هکتار از این اراضی در سال جاری به زیر کشت رفت و برای فاز ۲ این طرح هم تلاش های فراوانی صورت گرفته است‌.

وی افزود: در سال۹۹، ۱۵۰ میلیارد تومان از محل ردیف های متفرقه به این بخش اختصاص می یابد.

صالحی نژاد با اشاره به اجرای طرح 46 هزار هکتاری آبیاری دشت سیستان، خاطر نشان کرد: طرح سیستان ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم در ماه های پیش رو این پروژه به اتمام برسد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید