Iranian Agriculture News Agency

با اجرای پروژه‌های آبخیزداری؛

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: پروژه های آبخیزداری انجام شده در سیستان و بلوچستان، سطح وسیعی حدود 50 میلیون متر مکعب آب را در خود ذخیره کرده است.

50 میلیون متر مکعب آب در سیستان و بلوچستان ذخیره سازی شد

خسرو شهبازی سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در گفتگو با خبرنگار ایانا، در رابطه با میزان خسارت وارده به بخش آبخیزداری در سیل سیستان و بلوچستان اظهار کرد: جلسه ای با رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مدیرکل منابع طبیعی استان سیستان و بلوچستان داشتیم و همچنین از مناطق سیل زده دشتیاری، پلان و اورکی هم بازدید کردیم.

وی افزود: پروژه‌های آبخیزداری طبق برآوردهای انجام شده کمی دچار آسیب شده اما در برخی مناطق همچنان راه دسترسی برای برآورد خسارت و بازدید از منطقه وجود ندارد.

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: پروژه‌ها و سازه‌های آبخیزداری در منطقه سیستان و بلوچستان بیمه شده بود، بنابراین مشکلی در زمینه هزینه خسارات وارده به سازه‌ها وجود نداشته و بیمه، تمام خسارات را پرداخت خواهد کرد.

وی در رابطه با خندق‌های ایجاد شده از فرسایش آبی در منطقه سیستان تصریح کرد: در زمینه گرگرو یا خندق‌های ایجاد شده در سیستان که باعث تخریب محیطی در منطقه سیستان شده، دسترسی جاده‌ای را مختل کرده و باعث نشست عمیق در زمین های کشاورزی می‌شود اقداماتی در سطح 8 هزار هکتار انجام شده بود که در جهت جلوگیری از تخریب این اراضی بود و مانع از فرونشست و سیل در منطقه می‌شد.

شهبازی افزود: پروژه های آبخیزداری انجام شده در سیستان و بلوچستان، سطح وسیعی حدود 50 میلیون متر مکعب آب را در خود ذخیره کرده است.

وی با اشاره به اینکه حدود 130 هزار هکتار از اراضی چابهار با فرو نشست خندقی در گیر هستند، خاطرنشان کرد: 20 هزار هکتار از این اراضی پیش از وقوع سیل بر اثر فرو نشست زمین، کاملا تخریب شده بود.

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در رابطه با طرح مطالعاتی آبخیزداری در چابهار گفت: طرح مطالعاتی ما در سطح 130 هزار هکتار اراضی درگیر با فرونشست پس از سیل نیاز به اعتباری بالغ بر 600 میلیارد تومان دارد تا بتوانیم شرایط اراضی منطقه را تثبیت کنیم.

وی افزود: مردم منطقه سیستان و بلوچستان این مسئله  را که عملیات آبخیزداری در جلوگیری از تقلیل خاک منطقه و تخریب سیل موثر بوده را تایید کردند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید