Iranian Agriculture News Agency

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی:

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که همه ارکان بخش کشاورزی و محیط زیست و همه اقشار و بخش ها در قبال خاک مسوول هستند، تاکید کرد: کشاورزان کشور جزو پیشرفته ترین و دلسوزترین و دغدغه مندترین اقشار در مواجهه با مساله حفاظت خاک و آب هستند.

نقشه راه جامع خاک باید تدوین شود

به گزارش ایانا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مهندس عباس کشاورز امروز در مراسم بزرگداشت "روز جهانی خاک" که در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد، با تقدیر از خدمات مهندس محمود حجتی وزیر سابق جهاد کشاورزی اظهار کرد: خاک چند چالش اساسی دارد و تجلی چالش های خاک، ناپایداری کشاورزی و به خطر افتادن امنیت غذایی کشور است.

وی، پایین بودن عملکرد و بالا بودن هزینه های کشاورزی، پایین بودن درآمد تولیدکنندگان و ناپایداری کشاورزی را از جمله مباحثی دانست که با مقوله خاک و حفاظت خاک ارتباط مستقیم دارد و اضافه کرد: آب هم به عنوان یک چالش مهم ملی پذیرفته شده در کشور است.

کشاورز، تغییر رویکرد و نگرش در مواجهه با خاک را یک ضرورت عنوان کرد و افزود: نمی توانیم بیش از این به خاک فشار بیاوریم و نباید و نمی توانیم به جنگ خاک و طبیعت برویم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: همه دست اندرکاران حوزه کشاورزی باید با توجه به اثرات تصمیمات و اقدامات بر خاک تصمیم بگیرند و اقدام کنند.

کشاورز با تاکید بر این که باید یک نقشه راه جامع در خصوص خاک تدوین شود، تصریح کرد: همه ارکان بخش کشاورزی و محیط زیست و همه اقشار و بخش ها در قبال خاک مسوول هستند و تقلیل وظیفه مندی در قبال خاک به یک یا چند معاونت و دفتر و سازمان، کار درست و دقیقی نیست و همه ما مسئولیم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که خانواده کشاورزان کشور جزو پیشرفته ترین و دلسوزترین و دغدغه مندترین اقشار در مواجهه با مساله حفاظت خاک و آب هستند، تاکید کرد: سازمان تحقیقات باید ادبیات و مبانی مرتبط با خاک را به تمامی دست اندرکاران و فعالان بخش کشاورزی و به خصوص کارشناسان و کارکنان و مدیران آموزش دهد.

کشاورز با اشاره به این که باید رفتارمان در قبال خاک مسوولانه و با در نظر گرفتن ضرورت ها و اهمیت حفاظت از خاک باشد، اظهار داشت: نباید بدون آشنایی علمی با مبانی خاک در حوزه کشاورزی تصمیم گرفت.

وی ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی استان ها در خصوص استفاده از نهاده ها به ویژه سموم و کودها و... باید متناسب و منطبق با یافته های تحقیقاتی تدوین شده، اقدام کنند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: کلید حفاظت آب هم همانطور که مقام معظم رهبری فرموده اند حفاظت خاک است.

کشاورز تاکید کرد: در مبحث آبیاری اراضی زراعی و باغ ها باید حتما به مقوله شوری و سایر ترکیبات شیمیایی خاک توجه شود و همه اقدامات باید سازگار با وضعیت و کیفیت خاک و بر پایه شناخت خاک به عنوان یک موجود زنده باشد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید