Iranian Agriculture News Agency

اکبری تاکید کرد:

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی بر ضرورت مشارکت عمومی برای صیانت و مدیریت منابع خاک کشور تاکید کرد.

ضرورت مشارکت عمومی برای صیانت و مدیریت منابع خاک کشور

به گزارش خبرنگار ایانا، علیمراد اکبری معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در همایش روز جهانی خاک که در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: اگر مشارکت عمومی بر صیانت و مدیریت خاک وجود نداشته باشد در بخش کشاورزی هیچ اتفاق مثبتی نخواهد افتاد، به همین منظور باید طرح های خاک را به عرصه کشاورزی ببریم.

وی ادامه داد: هدف ما نهادسازی در وزارت جهاد کشاورزی است که این نهادسازی در سه فاز تعریف می شود و فاز اول آن شناخت و ادراکی است که طبق آن دانشمندان و محققان ما با دانشمندان بین المللی ارتباط برقرار خواهند کرد تا بتوانیم از تجارب دنیا استفاده کنیم.

اکبری افزود: فاز دوم ادراک اجتماعی است یعنی گفت و گو باید در کلیه سطوح انجام شود، همچنین فاز سوم پس از ایجاد درک صحیح این است که بحث خاک را باید بر روی ساختار اجرایی عملیاتی کنیم.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با تصویب قانون حفاظت خاک خاطر نشان کرد: طبق پیگیری که در تصویب قانون حفاظت خاک انجام دادیم از ۲۳ خرداد رئیس جمهوری به تمام دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد که ظرف شش ماه آیین نامه اجرایی آن تدوین شود.

وی افزود: در راستای افزایش بهره وری و مدیریت پایدار خاک، به تمام مدیران ابلاغ کردیم که بحث خاک باید در تمام مطالعات به عنوان مولفه استراتژیک در نظر گرفته شود.

اکبری اظهار کرد: از دیگر برنامه‌های معاونت آب و خاک، برنامه پایش خاک به کمک موسسه تحقیقات خاک و آب، پرداختن به مسئله خاک در گرید بندی سازمان برنامه و بودجه و پیگیری عملیات های مرتبط با برنامه ششم توسعه است.

وی در رابطه با برنامه های در حال اجرای معاونت آب و خاک با سازمان جهانی فائو تصریح کرد: استفاده از ابزارهای مالی مجامع بین‌المللی مانند فائو، ایجاد فرصت برای تبادل فناوری به سایر کشورهای جهان، پروژه مدیریت بهره وری خاک در دشت قزوین که عملیاتی شده، توجه به روش های تاب آوری زیرساخت های کشاورزی و توانمندی بخش کشاورزی در حفاظت و حمایت از منابع آب و خاک از برنامه هایی است که ما با سازمان فائو در حال انجام آن هستیم.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی افزود: همچنین طرح هایی را با کشورهای استرالیا، اتریش و هلند هم در مسائل پایداری مدیریت خاک و بهره‌وری آب در دستور کار قرار داده‌ایم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید