Iranian Agriculture News Agency

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها:

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طرح تنفس مصوب و اجرا شده تا جنگل های شمال را از تجاوز و تخریب بیش از حد نجات دهد و تنها راه نجات جنگل هیرکانی نیز اجرای درست و کامل طرح تنفس است.

راه نجات جنگل های هیرکانی اجرای طرح تنفس است

به گزارش ایانا و به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، علی عباس نژاد روز یک شنبه در سفر به استان مازندران یکی از بسترهای لازم برای اجرای درست طرح تنفس جنگل را رفع مشکل کمبود نیرو به عنوان جنگلبان دانست و افزود: بر اساس استانداردهای جهانی به ازای هر دو هزار هکتار جنگل به طور متوسط باید یک جنگلبان وجود داشته باشد، اما در ایران هر ۴۰ هزار هکتار عرصه طبیعی یک جنگلبان فعالیت دارد.

این مسئول گفت: علاوه بر کمبود نیروی جنگلبان، نداشتن چارت قانونی نیز سبب شد تا جنگلبانان تنها بر حسب علاقه‌ای که به طبیعت دارند، فعالیت کنند چرا که این نیروها با توجه به وضعیت استخدامی و حقوق پایین خود از لحاظ سازمانی هیچ پشتوانه و انگیزه‌ای ندارند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها گفت: اجرای طرح تنفس جنگل که مصوب مجلس و مبتنی بر برنامه ششم توسعه است از اواخر سال ۹۵ به صورت تدریجی به اجرا گذاشته شد. قرار شد اجرای این طرح پس از سه سال کامل شود و از زمان اجرای کامل نیز هرگونه برداشت چوب از جنگل ها ممنوع می شود.

وی خاطر نشان کرد: طبق این طرح قرار شد سازمان جنگل ها از زمان اجرای آن در اواخر ۹۵ قرارداد هیچیک از شرکت های بهره بردار جنگل را که در مازندران تعدادشان بیش از ۱۵ واحد اعلام شد تمدید نکند ولی نیروهای این شرکت ها را با رعایت قانونی به عنوان نیروهای حفاظتی در چارچوب طرح تنفس به کار بگیرد.

عباس نژاد یادآور شد: تاکنون قرارداد بیشتر شرکت های بهره بردار جنگل های شمال پایان یافته و نیروهای آنها هم به عنوان حفاظت از جنگل در حال فعالیت هستند ولی گفته می شود این نیروها کمتر به وظایف محوله توجه دارند و قرارداد کاری با عنوان حفاظت از جنگل را بیشتر به معنای بیکار نشدن خود تلقی می کنند.

بر اساس این گزارش ، جنگل‌های شمال جزو جنگل‌های هیرکانی به‌حساب می‌آید که بیش از ۴۰ میلیون سال قدمت دارند و یکی از ارزشمندترین و منحصربه‌فردترین جنگل‌های جهان به‌شمار می‌آید و از آن به‌عنوان موزه طبیعی یاد می‌شود.

شایان ذکر است، جنگل‌های هیرکانی با ۱.۹ میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی‌داغ در شرق استان گلستان، در گستره‌ای به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر پراکنش دارد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید