Iranian Agriculture News Agency

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ثبت جهانی جنگل های هیرکانی را "اتفاقی بی نظیر برای ملت ایران" توصیف کرد و گفت که با این اقدام طرح تنفس و ممنوعیت برداشت چوب از جنگل های شمال کشور برای همیشه ماندگار و اهمیت آن دوچندان شده است.

ثبت جهانی جنگل های هیرکانی تاکیدی بر اهمیت اجرای طرح تنفس

به گزارش ایانا به نقل از  مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، خلیل آقایی روز یکشنبه در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مازندران که با هدف تسهل گری برای کارخانه چوب و کاغذ مازندران در محل این کارخانه با حضور استاندار مازندران برگزار شد، افزود: تنها راه برای رونق تولید کارگاه‌ها و کارخانه‌های مصرف کننده چوب در کشور واردات و زراعت چوب است.

وی در پاسخ به برخی انتقادات از طرح تنفس جنگل، گفت: هیج کس حق ندارد طرح تنفس جنگل را زیر سئوال ببرد و همه باید بدانند که این طرح تنها یک طرح پنج ساله نیست بلکه باید تداوم داشته باشد و هم باید قبول کنیم که برای تامین چوب واحدهای تولید راهی غیر از واردات و زراعت نداریم.
طرح تنفس جنگل از مصوبات مجلس شورای اسلامی است که از اواخر سال ۹۵ به اجرا گذاشته شد. بر اساس این طرح هرگونه برداشت چوب از جنگل ممنوع است و همچنین تمامی شرکت های فعال در برداشت چوب طی مدت سه سال از آغاز اجرا باید فعالیتشان را تعطیل کنند و دولت نیز حق تمدید قرارداد آنها را ندارد.

**مشکلی برای واردات چوب وجود ندارد

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: در واردات چوب و حتی با پوست مشکلی نداریم و چندین بار هم اعلام آمادگی کرده ایم.

وی با اعلام اینکه برداشت چوب از جنگل تا پیش از اجرای طرح تنفس هر ساله افزایش می یابد، گفت: تاکید می کنم که ما نمی توانیم طرح تنفس جنگل را تعطیل کنیم، اما در واردات چوب مشکلی نداریم و تسهیل گری هم می‌کنیم و حتی برای حل مشکل آفات احتمالی از واردات چوب، کارشناس به مبدا واردات برای کنترل اعزام می کنیم.

آقایی زراعت چوب را از سیاست‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی برای تامین چوب مورد نیاز کشور دانست و افزود: برای برداشت درختان شکسته و افتاده هم طبق مقررات باید مزایده برگزار شود و هر شرکت کننده ای که بیشترین قیمت را اعلام کند می تواند این کار را انجام دهد.

رئیس سازمان جنگل ها از طرح موضوع درختان افتاده برای زیر سئوال بردن طرح تنفس جنگل انتقاد کرد و گفت: جمع آوری درختان شکسته و افتاده را از سال قبل شروع کردیم ولی مشکل اصلی درختان شکسته و افتاده نیست.

آقایی طرح این موضوع را که درختان افتاده و شکسته می تواند بخشی از نیاز چوب کشور را تامین کند، نادرست دانست و تاکید کرد: همه باید بدانند که درختان شکسته فقط حالت مسکن و آسپرین را برای کارخانه ها و کارگاههای مصرف کننده چوب دارد و راه حل اصلی در واردات و زراعت چوب است و برای زراعت چوب حمایت می کنیم، زمین در اختیار قرار می‌دهیم و تسهیلات می پردازیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین  در پاسخ به درخواست کارخانه چوب و کاغذ مازندران مبنی بر اینکه سازمان جنگل ها درختان شکسته و افتاده را تحویل این شرکت دهد، گفت: این کار غیر قانونی است برای اینکه نیازمند ترک تشریفات است و ما هم چنین اختیاری نداریم.

طرح ممنوعیت برداشت چوب از جنگل مبتنی بر برنامه ششم و مصوب مجلس شورای اسلامی است که بر اساس آن دولت موظف است از زمان اجرای این طرح (اواخر سال ۹۵) هیچ قرارداد پایان یافته در طرح‌های جنگلداری را تمدید نکند و وضعیت سایر قراردادهای مدت دار را هم در طول سه سال اول برنامه ششم مشخص کند.

شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران ۱۴۰ هزار هکتار از جنگل های منطقه را تحت پوشش داشت که بر اساس این قانون از اول آذر ماه سال ۹۶ طرح ممنوعیت شامل حال این شرکت شد و حق برداشت از جنگل را ندارد.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید