Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل دفترخاک؛

مدیرکل دفتر خاک معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه مدیریت پایدار خاک اولویت بخش کشاورزی است، گفت: پس از یک دهه تلاش با هدف صیانت از خاک لایحه "حفاظت از خاک" به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

مدیریت پایدار خاک اولویت بخش کشاورزی است

جهانبخش میرزاوند در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایانا با بیان اینکه خاک برای وزارت جهادکشاورزی به عنوان رکن اساسی تولید محصولات کشاورزی اهمیت بسیاری دارد، گفت: این موضوع سبب شده پس از تلاش بسیار "لایحه حفاظت از خاک" تصویب شود.

او با اشاره به اینکه این لایحه پس از تصویب مجلس توسط رئیس جمهور برای اجرا و تدوین آئین نامه ابلاغ شده است، افزود: وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و سایر وزارت خانه‌ها موظف شده اند در کمترین زمان  آئین نامه اجرایی این قانون را تدوین کنند تا به تصویب هیات دولت برسد.

میرزاوند با اشاره به پتانسیل های موجود در این لایحه گفت: این قانون هر گونه صادرات خاک بدون مجوز وزارت جهاد کشاورزی را ممنوع کرده و تاکنون برای این منظور هیچ مجوزی جهت صدور خاک  از سوی وزارت جهادکشاورزی صادر نشده است.

او افزود: با اجرایی شدن این قانون همچنین  کیفیت و کمیت خاک نیز  پایش می‌شود.

مدیرکل دفترخاک با تاکید به اینکه وزارت جهاد کشاورزی طی سال های گذشته سیاست ها و عملکردهایش را بر اساس حفاظت و صیانت از خاک از جمله مدیریت پایدار خاک، کاهش آلودگی آن و جلوگیری از فرسایش خاک برنامه‌ریزی کرده است، گفت: با تصویب این قانون جز کشورهایی هستیم که برای مدیریت خاک خود قانون دارند.

او با بیان اینکه همچنین اهمیت خاک سبب شده تا کشور ما از سال 2017 در زمینه خاک با  سازمان فائو (سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد) مشارکت داشته باشد، گفت: همچنین ایران در 3 مجمع عمومی جهانی خاک شرکت کرده و در مجمع ششم و هفتم نیز مشارکت فعال داشته است.

میرزاوند با اشاره به برگزاری کارگاه تخصصی بین‌المللی "مدیریت پایدار خاک" در سال جاری گفت: در این کارگاه تخصصی نمایندگان فائو حضوری فعال داشتند و بر این عقیده بودند که تجربیات ایران قابل انتقال به سایر کشورها است.

مدیرکل دفتر خاک معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه اولین نیاز دفتر خاک برای اجرای این قانون پایدار شدن ردیف اعتباری خاک است، افزود:برای بهره‌برداری پایدار از منابع خاک کشور و اینکه در آینده تولید محصولات کشاورزی با مشکل مواجه نشود، ملزم به بهره‌وری پایدار از منابع محدود خاک کشور هستیم و بزرگ‌ترین محدودیتی که خاک و تولید ما را تحت تأثیر خود قرار داده، موضوع پایین بودن بارندگی  و میزان بالای تبخیر و تعرق است

میرزاوند با تاکید به اینکه تضمین پایدار تولید با اولویت دادن به خاک امکان پذیر است، ادامه داد :مدیریت پایدار خاک در نهایت تولید پایدار ما را تضمین می کند

او ضمن یادآوری این موضوع که این قانون با تهیه نقشه های جامع خاک میتواند سبب تناسب اراضی و تعیین محصولات به مزیت نسبی شود، افزود: در نهایت این موضوع سبب افزایش تولید  و کاهش هزینه‌ها خواهیم بود.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید