Iranian Agriculture News Agency

افزایش دوبرابری محصولات کشاورزی خوزستان با تکمیل پروژه های آب و خاک

معاونت آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: در صورت تکمیل پروژه ۵۵۰ هزار هکتاری احیای دشتهای خوزستان و ایلام، تولیدات کشاورزی این استان دوبرابر خواهد شد.

افزایش دوبرابری محصولات کشاورزی خوزستان با تکمیل پروژه های آب و خاک

 

صفدر نیازی شهرکی در گفت و گو با خبرنگار ایانا با بیان این که فاز اول پروژه ۵۵۰ هزار هکتاری احیای دشت‌های خوزستان و ایلام در نزدیک به ۳۰۰ هزار هکتار اجرا شده است، گفت: اجرای فاز دوم و ادامه این طرح در ۲۵۰ هزار هکتار مابقی اراضی پیش بینی شده، از طرف این معاونت در حال پیگیری است.

وی با تاکید بر این که این طرح یکی از طرح‌های محوری در حوزه آب و خاک کشور است، افزود: در حال حاضر به دنبال تامین مالی این پروژه هستیم.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت : این تامین مالی ممکن است از محل صندوق ذخیره ارزی، یا بصورت فاینانس از کشور چین و یا از محل مولدسازی اموال انجام شود که امیدواریم با پیگیری های انجام شده، در دولت چهاردهم نتیجه مطلوب حاصل شود.

نیازی شهرکی یادآور شد: ما در خوزستان نزدیک به ۱۹ میلیارد متر مکعب در بخش کشاورزی آب مصرف می‌کنیم و استان خوزستان قطب کشاورزی و تولیدکشور است.

وی افزود:سال گذشته یک میلیون و هفتصد هزار تن گندم از استان خوزستان خریداری شد و استان خوزستان به تنهایی می‌تواند نیمی از غله مورد نیاز کشور را تامین کند. 

نیازی خاطرنشان کرد: ارتقای بهره‌وری آب و راندمان آبیاری یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های معاونت آب وخاک وزارت جهادکشاورزی در کشور به ویژه در استان خوزستان است.

 وی گفت :ادامه اجرای پروژه دشت های خوزستان و ایلام در۲۵۰ هزار هکتار اراضی باقی مانده، با هدف ارتقاء بهره‌وری شبکه آبی‌ می تواند عملکرد حداقل دو برابری را در واحد سطح محقق کند.

 

 

خبرنگار: شبنم مسعودی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید