Iranian Agriculture News Agency

معاونت آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:

افتتاح ۱۳۱۰ پروژه حوزه آب و خاک کشور

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی از افتتاح و بهره‌برداری ۲۴۳۷ پروژه بخش کشاورزی در نقاط مختلف کشور همزمان با گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی خبر داد.

افتتاح  ۱۳۱۰ پروژه حوزه  آب و خاک کشور

به گزارش ایانا به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، صفدر نیازی شهرکی در بازدید از پروژه ایستگاه پمپاژ «برتش» در دهلران، اظهار کرد: ۱۳۱۰ پروژه از این تعداد معادل ۵۴ درصد مجموع این پروژه‌ها در حوزه آب و خاک به بهره‌برداری می‌رسند.

وی با اشاره به نقش این پروژه‌ها در اشتغال، تولید و افزایش سطح زیرکشت افزود: ۱۲ هزار و ۳۰۰میلیارد ریال برای پروژه‌های آب و خاک مورد بهره‌برداری در هفته جهاد کشاورزی هزینه شده و نشان از توجه دولت سیزدهم و شهید جمهور به توسعه این حوزه دارد.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در هفته جهاد کشاورزی در استان ایلام ۴۳ پروژه با اعتباری بیش از ۷۴۰میلیارد ریال افتتاح می‌شود افزود: بهره‌برداری از این طرح‌ها، نقش و تاثیر به سزایی در زمینه پایداری تولید محصولات کشاورزی دارد.

نیازی شهرکی با اشاره به بازدید از پروژه ایستگاه پمپاژ برتش افزود: این پروژه نزدیک به ۱۸ سال پیش شروع شده و مدت‌ها نیز بلاتکلیف مانده بود اما در دولت سیزدهم توجه ویژه‌ای به این پروژه به عنوان یکی از طرح‌های بزرگ استان شد، این طرح موانع مختلفی داشت که در این دولت تلاش شد با رفع موانع، احیا شود.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تاکنون یک‌هزار و ۱۰میلیارد ریال در این پروژه هزینه شده است افزود: ۷۱۰میلیارد ریال از این میزان در دولت سیزدهم به این پروژه تزریق شد که موجب تسهیل در روند عملیات اجرایی فاز اول آن و بهره برداری از این فاز در آینده نزدیک شده است.

وی به طرح شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور هم اشاره کرد و گفت: این پروژه شامل۲۲۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که اعتبار آن با نگاه مساعد مقام معظم رهبری از صندوق ذخیره ارزی تامین اعتبار شده است. بر این اساس به وزارت نیرو حدود هشت میلیارد دلار اعتبار برای این پروژه اختصاص داده شده است و تاکنون نیز ۱۲۷ هزار هکتار آن مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ۱۰۰هزار هکتار باقی مانده هم تقریبا بین ۷۰ تا ۸۰درصد پیشرفت دارد گفت: همچنین در سال گذشته، با عنایت رهبر معظم انقلاب اسلامی،یک میلیارد دلار به این پروژه اعتبار تخصیص یافت و مقرر شده این پروژه تا شهریور ماه سال جاری به بهره‌برداری برسد.

وی به طرح سامانه گرمسیری در استان ایلام اشاره کرد و گفت: سامانه گرمسیری هم جزئی از پروژه شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب است و ما متعهد هستیم به محض اینکه وزارت نیرو پروژه را تامین آب کند، ۲ ماه بعد پروژه را به کشاورزان برای استفاده از شبکه آبیاری تحویل دهیم.

نیازی شهرکی خاطرنشان کرد: امید است با توجه به پیگیری‌ها و رایزنی‌های انجام شده بتوانیم این پروژه را در اولین فرصت با توجه به تامین اعتبار لازم، به بهره برداری و تحویل مردم دهیم.

انتشار خبر: شبنم مسعودی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید