Iranian Agriculture News Agency

میراث هیرکانی قربانی ترافیک شد/ شهرداری نوشهر دیوار باغ گیاه‌شناسی را تخریب کرد

شهرداری نوشهر دیوار باغ‌ گیاه‌شناسی نوشهر را شبانه تخریب کرد و اکنون این اثر ثبت شده طبیعی _ملی در معرض آسیب بیشتر قرار گرفته است.

میراث هیرکانی قربانی ترافیک شد/ شهرداری نوشهر دیوار باغ گیاه‌شناسی را تخریب کرد
به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، شهرداری نوشهر هدف از این تخریب را باز کردن گره کور ترافیک عنوان کرد.
 
بر اساس این گزارش باغ گیاه‌شناسی نوشهر ۹۰ سال قدمت دارد و در سال ۸۵ توسط میراث فرهنگی به عنوان اثر طبیعی به ثبت ملی رسیده است. 
 
این گزارش می‌افزاید: باغ تحقیقاتی گیاه‌شناسی نوشهر به عنوان دومین باغ اکولوژی کشور و مهم‌ترین ذخیره گاه ژنتیکی گیاهان و درختان نادر جهان و مرکز تحقیقات گیاه‌شناسی کشور محسوب می‌شود.
 
این گزارش حاکی است: در این باغ،۳۵۰ گونه گیاهی نادر جهان و ۵۰ هزار گونه خشک گیاهی که از سراسر دنیا با صرف هزینه‌های سنگین و مشقات فراوان جمع‌آوری شده، نگهداری می‌شود.این مجموعه، علاوه بر ارزش تحقیقاتی آن به‌عنوان تنها باغ گیاه‌شناسی ناحیه هیرکانی (ناحیه اکولوژیک که شمال ایران در آن قرار دارد)، در جهان و ایران از نظر تاریخی مورد توجه سازمان جهانی (IUCN) قرار گرفته است.
 
گفتنی است؛ سال ۸۹ نیز ۳ هکتار از باغ گیاه شناسی نوشهر برای ساخت جاده و اتصال به کمربندی این شهر و تسهیل در تردد کامیون های بندر نوشهر تخریب شد.

 

منتشرکننده خبر: شیما علایی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید