Iranian Agriculture News Agency

تغییر کاربری اراضی کشاورزی ممنوع است

مدیرکل دفتر حفظ کاربری اراضی گفت: تغییر کاربری و خرد شدن اراضی کشاورزی ممنوع است و سازمان امور اراضی کشور با تمام توان از اراضی کشاورزی محافظت می‌کند.

تغییر کاربری اراضی کشاورزی ممنوع است

به گزارش ایانا به نقل از سازمان امور اراضی کشور، محسن آشتیانی در برنامه رویش شبکه آموزش سیما بیان کرد: سازمان امور اراضی کشور وظایف حاکمیتی مهمی برعهده دارد که می‌توان به حفظ کاربری اراضی کشاورزی، رفع تداخلات و صدور اسناد اراضی کشاورزی، واگذاری اراضی ملی و دولتی برای طرح‌های کشاورزی و غیرکشاورزی اشاره کرد.

وی افزود: حدود ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در کشور وجود دارد که از این میزان حدود یک میلیون هکتار زمین درجه یک و حدود چهار میلیون هکتار زمین درجه دو است و این اراضی تأمین کننده امنیت غذایی کشور است.

مدیرکل دفتر حفظ کاربری اراضی ادامه داد: متأسفانه دست‌اندازی‌هایی به این اراضی می‌شود، برای همین هم سازمان امور اراضی کشور با تمام توان در برابر افراد متخلف می‌ایستد و با آنان برخورد قانونی می‌کند.

وی اضافه کرد: هر هکتار زمین کشاورزی غذای ۲۰ نفر را تأمین می‌کند، برای این، حفظ اراضی کشاورزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

آشتیانی افزود: امروزه زمین به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است و متأسفانه ساخت ‌و ساز در اراضی کشاورزی موجب ایجاد ارزش افزوده در این اراضی می‌شود و همین موضوع باعث شده است تا برخی افراد تمایل به فروش اراضی خود داشته باشند، البته معتقدیم که کشاورزان واقعی تمایلی به تغییر کاربری و فروش اراضی خود ندارند.

مدیرکل دفتر حفظ کاربری اراضی گفت: تغییر کاربری در اراضی خرد اتفاق می‌افتد و در این اراضی هزینه تولید زیاد است و محصولات هم کیفیت کمتری دارند، بنابراین نباید اجازه داد اراضی کشاورزی خرد شود.

وی بیان کرد: مجوز احداث صنایع تبدیلی و تکمیلی، گلخانه، دامداری و مرغداری در اراضی با کیفیت پایین برای متقاضیان صادر می‌شود و در قانون مشوق‌هایی هم برای آن در نظر گرفته شده است، متقاضیان باید درخواست خود را در سامانه‌ پنجره واحد مدیریت زمین ثبت کنند و استعلام‌ها و مجوزهای لازم را دریافت کنند.

آشتیانی گفت: در حال حاضر با برون‌سپاری این نظارت‌ها به بخش خصوصی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و پایش هوشمند اراضی کشاورزی سعی داریم تا اراضی کشاورزی را حفظ کنیم.

وی تصریح کرد: این سازمان به تنهایی قادر به حفظ اراضی کشاورزی نیست و باید عزم جدی در بین همه دستگاه‌های متولی ایجاد شود تا بتوانیم اراضی کشاورزی را به خوبی حفظ کنیم.

مدیرکل دفتر حفظ کاربری اراضی اعلام کرد: مردم می‌توانند تغییر کاربری اراضی کشاورزی را به سامانه ۱۳۱ اطلاع دهند تا همکاران ما آن را پیگیری کنند و با ساخت‌وسازهای غیرمجاز برخورد کنند.

به گفته وی، اخیراً در فضای مجازی کلیپ‌هایی منتشر شده است که ساخت‌وساز واحد مسکونی ۵۰۰ متری آزاد شده است، درحالی که قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در سال ۸۵ تصویب شده است و هیچ تغییری نکرده است، در این قانون ذکر شده است که تغییر کاربری اراضی کشاورزی ممنوع است، مردم نباید فریب این کلیپ‌ها و افراد سودجو را بخورند.

آشتیانی تصریح کرد: تمام فعالیت‌ها در اراضی کشاورزی باید با مجوز صورت گیرد و هر فعالیتی بدون دریافت مجوز از جهاد کشاورزی غیرمجاز تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: افرادی که قصد ساخت‌ و ساز در اراضی کشاورزی دارند، می‌توانند برای دریافت استعلام از وضعیت زمین‌ به مدیریت‌های جهاد کشاورزی در شهرستان‌ها مراجعه کنند.

 

 

منتشرکننده خبر: شیما علایی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید