Iranian Agriculture News Agency

مطالعه جامع برای جلوگیری از هدر رفت منابع آبی سیستان و بلوچستان

معاون آب وخاک وزارت جهادکشاورزی گفت: یکی از مهمترین برنامه های دراز مدت وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سایر وزارتخانه نظیر نیرو انجام مطالعه جامع برای جلوگیری از هدر رفت منابع آبی ناشی از بارندگی های رگباری در سیستان و بلوچستان است.

مطالعه جامع برای جلوگیری از هدر رفت منابع آبی سیستان و بلوچستان
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان، صفدر نیازی شهرکی در حاشیه جلسه ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان در چابهار افزود: به دستوروزیر جهاد کشاورزی از روز چهارشنبه در این استان حضور یافتیم  و با بررسی وضعیت نقاط سیل زده در شهرستان های مختلف نظیر دشتیاری، چابهار، نیکشهر و قصرقند برای جبران خسارت سیل به بخش کشاورزی این خطه که بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است برنامه هایی در سه قالب کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در نظر گرفته شد.
 
وی ادامه داد: در این راستا در گام نخست در قالب برنامه کوتاه مدت ترمیم سریع بیش از ۱۵۰ رشته قنات و تعدادی کانال ها و چاه و چاهک ها یی که در این سیلاب دچار خسارت شده اند  به عنوان مهمترین منبع آبی بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار دارد.
 
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه یکی از مهمترین منابع تامین آب در سیستان و بلوچستان هوتک است، گفت: با توجه به اینکه هوتک ها سازه های بسیار ارزان قیمت و یکی از بهترین منابع آب  هستند این وزارتخانه درنظر دارد حدود ۲۰۰ هوتک را با کار کارشناسی و مشاوره ای که در حال انجام است را  در صورت تامین منابع مالی مورد نیاز احداث کند.
 
نیازی شهرکی تاکید کرد:  همچنین با توجه به اینکه در جنوب سیستان و بلوچستان بین هر دو تا چهار سال یکبار شاهد بارش های سنگینی هستیم و  از سوی دیگر به دلیل تغییر اقلیم از این پس بارش های شدید و سیل آسا در این خطه رخ خواهد داد باید برای این گونه بارش ها آماده بود و بتوان آن را مهار کرد.
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در  راستای استفاده بهینه از منابع آبی ، به دنبال مطالعه طرح جامع برای استان  هستیم  و با همکاری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری و همچنین سایر وزارتخانه نظیر نیرو  یک طرح کاملی  مطالعه و به مرور به مرحله اجرا درآید .

 

منتشرکننده خبر: شیما علایی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید