Iranian Agriculture News Agency

حفظ کاربری اراضی کشاورزی نیازمند راهکارهای خلاق و نوآور است

قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: حفظ و صیانت از اراضی کشاورزی نیازمند راهکارهای جدید، خلاق و نوآور است.

حفظ کاربری اراضی کشاورزی نیازمند راهکارهای خلاق و نوآور است

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی سازمان امور اراضی کشور، کاظم خاوازی در نشست با رئیس، معاونین و مدیران سازمان امور اراضی کشور و معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: باید از ظرفیت مراکز تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و انجمن‌های مرتبط با حوزه زمین برای تهیه طرح و برنامه‌ای جامع در راستای حفظ کاربری اراضی کشاورزی در کشور استفاده شود.

وی افزود: ساخت وسازهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی نیازمند آسیب‌شناسی و یک کار جامعه‌شناسی است.

قائم‌مقام وزیر جهادکشاورزی با اشاره به ضرورت بازنگری در آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها در حوزه زمین گفت: باید با تشکیل کارگروه‌های کارشناسی در خصوص تناسب اراضی و نقشه خاک‌ها بررسی و تحقیق انجام شود.

یک دستگاه باید متولی‌گری و مدیریت زمین را برعهده داشته باشد

رئیس سازمان امور اراضی کشور نیز در این نشست با بیان این که زمین بستر و رکن تولید و پیشران توسعه کشور است، گفت: برای اجرای بهتر امور باید یک دستگاه به‌عنوان متولی زمین و مدیریت آن تعیین شود.

رضا افلاطونی افزود: تثبیت مالکیت اراضی و اجرای کامل طرح آمایش سرزمین یک ضرورت است.

وی خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی و تلاش‌های انجام شده هم‌اکنون ۶۳ درصد اراضی کشور رفع تداخل و ۴۵ درصد نیز سنددار شده است.

رئیس سازمان امور اراضی کشور یکی از چالش‌های حوزه زمین را تغییر کاربری اراضی کشاورزی عنوان کرد و گفت: از ۱۸.۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی تنها پنج میلیون هکتار آن درجه یک و دو است که باید با تمام توان آن را حفظ و حراست کرد.

وی افزود: هم‌اکنون در ۳۰ استان کشور رصد و پایش هوشمند اراضی کشاورزی در حال انجام است.

افلاطونی با تاکید بر ضرورت ارتقای ساختار و جایگاه مدیریت امور اراضی استان‌ها، ضمن تشکر از پیگیری‌های مقام عالی وزارت در این خصوص گفت: برای تحقیق حجم بالای وظایف و ماموریت‌های حساس در حوزه مدیریت زمین، نیازمند ارتقا و اصلاح ساختار و استقلال مدیریت امور اراضی استان‌ها هستیم.

وی ادامه داد: همه فعالیت‌ها و خدمات حوزه مدیریت زمین مکان‌محور است و باید از طریق سامانه‌ها انجام شود.

مشارکت مردم برای حفظ اراضی کشاورزی ضروری است

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی نیز در این نشست گفت: جلب مشارکت مردمی در حفظ کاربری اراضی کشاورزی دارای اولویت و ضروری است.

وی یادآور شد: لازم است رسانه‌ها بویژه صدا و سیما در حوزه فرهنگ‌سازی حفظ و صیانت از زمین اطلاع‌رسانی کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید