Iranian Agriculture News Agency

قراردادهای آبخیزداری و احیای قنوات بزرگترین طرح‌های عمرانی وزارت جهاد کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی گفت: قراردادهای آبخیزداری و احیای قنوات بزرگترین پروژه‌های عمرانی این وزارت ‌است که مطالبات رهبر معظم انقلاب در موضوع آب را پیگیری و برطرف می‌کند.

قراردادهای آبخیزداری و احیای قنوات بزرگترین طرح‌های عمرانی وزارت جهاد کشاورزی

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی موسسه جهاد توسعه، محمدعلی نیکبخت در نشست مشترک با مسوولان قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) که حول محور اجرای پروژه بزرگ آبخیز تا جالیز برگزار شد، با تقدیر از فعالیت‌های صورت گرفته در این طرح ملی، گفت: طرح آبخیز تا جالیز بزرگترین طرح وزارت جهاد کشاورزی از نظر حجم اعتبار و سطح زیر پوشش کشوری است که دغدغه‌ها در خصوص آبخیزداری و مطالبات رهبر معظم انقلاب در موضوع آب را برطرف می‌کند.

تقاضای اعتبار ۱۲ همتی از ردیف منابع عمرانی کشور

مقام عالی وزارت گفت: با توجه به برخی پیشرفت‌ها در اجرای این طرح ملی و لزوم تخصیص اعتبارات پیشنهادهایی مبنی بر اختصاص ۱۲ همت اعتبار از ردیف‌های تملکی در منابع عمرانی کشور کرده‌ایم تا در اجرای پروژه‌های مرتبط با قنات و آبخیزداری استفاده شود لذا از نمایندگان مجلس نیز می‌خواهیم حامی ما در اجرای این پروژه بزرگ ملی باشند.

وی با تأکید بر لزوم مشارکت مردمی در اجرای بهینه طرح، یادآور شد: این طرح از موضوعات اساسی و مهم برای آب و خاک کشور است که به خصوص در مراحل اجرایی و عملیاتی آن نیازمند حضور پرشور و مشارکت بالای مردمی هستیم تا اجرایی موفق از این الگو را در توسعه پایدار کشاورزی کشور شاهد باشیم.

لزوم تسریع در نهایی شدن قراردادها

وزیر جهادکشاورزی خاطرنشان کرد: در دو موضوع آب و خاک عقب‌ماندگی زیادی در عرصه‌های اجرایی داریم؛ اگر در هر مقوله‌ای از حوزه‌های آبخیزداری ورود کنیم موضوع تولید آب و جلوگیری از فرسایش خاک مطرح است، بنابراین با هزینه‌کرد در حوزه آبخیزداری، می‌توان ۵۰۰ مترمکعب در سال آب ذخیره کرد که کاری مناسب در جهت تامین آب برای تولید است.

وی با اشاره به این که قراردادهای اجرایی این طرح در همه استان‌ها باید به مرحله نهایی و عملیاتی شدن برسد، اظهار داشت: در ۹ استان این عملیات وارد فاز اجرایی شده و باید حداکثر تا پایان بهمن ماه جاری مابقی قراردادها نیز از هر حیث نهایی شده و آماده اجرا شود.

برپایی مستمر جلسات ضروری است

نیکبخت برگزاری جلسات منظم و برنامه‌محور قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت جهاد کشاورزی و موسسه جهاد توسعه را تحسین‌آمیز برشمرد و تصریح کرد: از امروز تا مرحله روی غلتک افتادن پروژه‌ها، روزهای پایانی هر هفته را به برگزاری جلسات مستمر اختصاص دهید تا نتایج اقدامات به طور مستمر و در فواصل زمانی کوتاه بررسی شده و در برطرف کردن موانع اجرایی تسریع به عمل آید.

وی ادامه داد: معاونان و مدیران بخش‌های مرتبط در معاونت آب و خاک و سازمان منابع طبیعی باید حضوری مستمر و فعال در جلسه‌ها داشته و نتایج حاصله را به دفتر وزیر اطلاع دهند، ضمن این که حضور نمایندگان قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) و بسیج سازندگی نیز در جلسات مذکور راهگشا و تسهیل کننده امور خواهد بود.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: با عنایت به این که از اردیبهشت ماه سال آتی شاهد اجرای گسترده و هماهنگ طرح در سطح کشور و همه استان‌ها خواهیم بود، برپایی نشست‌های مستمر ضروری است، در خصوص تخصیص اعتبار نیز اقدامات لازم انجام شده و موانع نیز قطعا برطرف خواهد شد لذا انتظار داریم با جدیت و قاطعیت مرحله به مرحله طرح پیگیری و عملیاتی شود.

وی در پایان با اشاره به توجه ویژه رهبر معظم انقلاب به موضوع آب، گفت: با توجه به عنایت ویژه مقام معظم رهبری در موضوع آب، در تلاش هستیم پس از تایید رییس‌جمهور در خصوص منابع و اجرا، همه مطالبات را محقق و به سرانجام برسانیم .

دبیر قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) سپاه نیز در این نشست مشترک با ارائه گزارشی از روند پیگیری امور و عملیات اجرایی این قرارگاه در سطح استان‌های کشور گفت: قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) از ابتدای آغاز طرح و پس از انعقاد قراردادها با قرارگاه تحول جهادکشاورزی با تمام توان و ظرفیت پای کار آمده است و با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود و حتی در بسیاری پروژه‌ها بدون دریافت اعتبار – تا زمان نهایی شدن و تخصیص و ترزیق منابع مالی – از ظرفیت جهادی کارکنان قرارگاه در راستای تحقق اهداف پروژه آب و خاک در استان‌ها و عملیاتی کردن آنها اقدامات گسترده‌ای را انجام داده است.

در این نشست، قائم مقام موسسه جهاد توسعه نیز با ارائه گزارشی از روند اجرایی طرح ملی، آخرین وضعیت پروژه‌ها را تشریح کرد.

گفتنی است؛ در این نشست، وزیر جهادکشاورزی، دبیر قرارگاه امام حسن مجتبی (ع)، معاون اجرایی قرارگاه امام حسن مجتبی (ع)، قائم مقام قرارگاه تحول نوآوری و پیشرفت کشاورزی، رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و جمعی از مدیران و کارشناسان ارشد وزارت جهاد کشاورزی حضور داشتند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید