Iranian Agriculture News Agency

مجری طرح ملی زراعت چوب:

طرح ۵۰۰ هزار هکتاری زراعت چوب ۷۲۰ میلیون اصله نهال نیاز دارد

مجری طرح ملی زراعت چوب گفت: بیش از ۷۲۰ میلیون اصله نهال برای اجرای طرح ملی زراعت چوب در سطح ۵۰۰ هزار هکتار نیاز است.

طرح ۵۰۰ هزار هکتاری زراعت چوب ۷۲۰ میلیون اصله نهال نیاز دارد

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، کامران پورمقدم افزود: نیاز این طرح به بیش از ۷۲۰ میلیون اصله نهال با رشد سریع است که موجب رونق‌ تولید نهال و فعال‌تر شدن نهالستان‌های منابع طبیعی و بخش خصوصی در کشور می‌شود.

وی ادامه داد: برای تولید هر ۲۰۰ هزار اصله نهال از گونه‌های زراعت چوبی توسط بخش خصوصی، حداقل یک شغل دائم ایجاد شود.

مجری طرح ملی زراعت چوب با اشاره به نقش زراعت چوب در ترسیب کربن اظهار داشت: با توجه به کاشت گونه‌های سریع الرشد در این طرح، می‌توان مقدار بیشتری از کربن را جذب و تبدیل به چوب کرد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که با اجرای طرح زراعت چوب ظرف شش سال، بیش از ۱۷ میلیون تن کربن ترسیب می‌شود، تصریح کرد: این میزان جذب کربن در کاهش گازهای گلخانه‌ای که از اهداف کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد نیز است، نقش خواهد داشت.

وی درباره مصرف آب در زراعت چوب بیان کرد: بر اساس سیاست وزارت جهاد کشاورزی در این طرح از آب سبز، آب‌های نامتعارف و پساب‌ها استفاده خواهد شد.

پورمقدم ادامه داد: کشت چوب با استفاده از آب‌های نامتعارف و پساب‌ها، گیاه پالایی را به دنبال خواهد داشت و به کاهش آلودگی آب و خاک کمک خواهد کرد.

وی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد آلودگی‌هایی که توسط درختان پالایش می‌شود، تأثیری در سلامت مصرف‌کننده چوب نمی‌گذارد.

مجری طرح ملی زراعت چوب بیان کرد: سازمان حفظ محیط‌ زیست، استانداردهایی برای استفاده از پساب‌ها و فاضلاب در زراعت چوب دارد و بر اساس این استاندارها و دستورالعمل‌های سازمان محیط ‌زیست، کشت انجام می‌گیرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید