Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان:

خاک بستر رشد و توسعه بخش کشاورزی است

همایش گرامیداشت روز جهانی خاک با حضور مدیران دولتی و بخش خصوصی، فعالان حوزه کشاورزی و جمعی از اساتید و دانشجویان در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

خاک بستر رشد و توسعه بخش کشاورزی است

به گزارش ایانا به  نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، مهرداد مرادمند رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در این همایش گفت: خاک بستر رشد و توسعه همه فعالیت‌های تولیدی بخش کشاورزی است. این گرامیداشت‌های سالانه تنها جهت یادآوری اهمیت خاک و منابع طبیعی است؛ ولی باید همه اقدامات و فعالیت‌های روزانه ما در راستای حفظ منابع طبیعی باشد. پیش‌ازاین نسبت به بحران خاک در مقایسه با بحران آب کمتر توجه می‌شد؛ اما امروز همه متوجه شده‌اند که بحران خاک به همان اندازه اهمیت دارد و باید برای حل آن تلاش کرد.

وی تصریح کرد: پنج درصد از مساحت استان به کشاورزی اختصاص دارد و به همین خاطر در اصفهان با کمبود خاک و زمین‌های کشاورزی مواجهیم. توسعه شهرها و روستاها باعث محدودتر شدن زمین‌های کشاورزی شده‌اند. پیش‌ازاین نظر بخش مدیریت دولتی کشاورزی در برنامه‌ریزی توسعه شهرها اعمال نمی‌شد؛ اما امروز سازمان جهاد کشاورزی در تصویب برنامه‌های توسعه شهری نقش دارد و صاحب‌رأی است. به همین خاطر ما از تمامی ابزارهای قانونی و عملی خود استفاده می‌کنیم تا مانع ازبین‌رفتن زمین‌های کشاورزی و خاک‌های حاصلخیز در حومه مناطق شهری بشویم و اجازه نمی‌دهیم که اراضی کشاورزی و باغ‌های موجود در محدوده شهر نیز تغییر کاربری دهند.

باید در راستای حفاظت از خاک گام برداریم

 محمدجعفر فوده نایب ‌رئیس اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این همایش گفت: در این دوره از اتاق بازرگانی حضور کشاورزان و کارشناسان حوزه کشاورزی بسیار پررنگ‌تر از گذشته شده است چرا که معتقدیم کشاورزی یکی از بخش‌های مهم اقتصاد است که تأثیر زیادی روی اشتغال و تأمین امنیت غذایی کشور دارد. اتاق بازرگانی می‌تواند نقش مهمی در تقویت سرمایه‌گذاری و توسعه فناوری‌ها و کارایی بخش کشاورزی ایفا کند.

وی در ادامه افزود: روز جهانی خاک فرصتی است تا به ارزش‌ها و اهمیت خاک توجه ویژه‌ای داشته باشیم. متأسفانه در دنیای امروز توجه چندانی به حفاظت از خاک نمی‌شود و آلودگی‌ها و تخریب بی‌رویه باعث ازدست‌رفتن کیفیت خاک و کاهش باروری آن شده است. این امر روی سرنوشت نسل‌های آینده تأثیرگذار است و حیات آنها را به خطر می‌اندازد.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان بیان کرد: ازاین‌رو امروز وظیفه داریم با افزایش آگاهی و برنامه‌های علمی و عملی در راستای محافظت از خاک گام برداریم. ترویج روش‌های کشاورزی پایدار، مدیریت منابع آب‌وخاک و کاهش آلودگی اقدامات اساسی برای حفاظت از خاک به شمار می‌رود. همچنین باید به ترویج مسئولیت اجتماعی و محیط زیستی بپردازیم تا هر فرد در جامعه به‌عنوان یک نیروی فعال در حفاظت از خاک دخالت کند.

 فرمانده یگان حفاظت سازمان امور اراضی کشور نیز اظهار داشت: امنیت غذایی یکی از مؤلفه‌های اقتدار کشور است و به‌اندازه موشک‌ها و توان نظامی اهمیت دارد. این موضوع را در بحرانی که پس از جنگ اوکراین به وجود آمد خیلی خوب درک کردیم. ازاین‌رو در یگان حفاظت سازمان امور اراضی کشور علاوه بر اقدام قاطع برای جلوگیری از زمین‌خواری و تغییر کاربری، پیشگیری از تخریب زمین‌های کشاورزی و منابع طبیعی را در دستور کار قرار داده‌ایم. جهاد کشاورزی به‌تنهایی نمی‌تواند از خاک حفاظت کند و باید همه مدیران و مسئولان در سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی در کنار یکدیگر برای حفاظت از خاک قرار گیرند.

 سرهنگ اکبر امینی در ادامه افزود: امروزه ذائقه مردم عوض شده و بسیاری از افراد تمایل دارند که صاحب باغ شوند درحالی‌که تنها یک روز از ماه را در باغ خود سپری می‌کنند و این موضوع به‌خاطر نبود یک برنامه آمایش ملی است. در ایران نگاه به زمین نگاه سرمایه‌ای است درحالی‌که باید به زمین نگاه تولیدی داشته باشیم.

 در پایان این مراسم از فعالان، شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشجویان، اساتید برتر حوزه کشاورزی تقدیر شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید