Iranian Agriculture News Agency

بسیج دستگاه‌های اجرایی و نظارتی برای صیانت از اراضی کشاورزی

رئیس سازمان امور اراضی کشور بر بسیج دستگاه‌های اجرایی و نظارتی برای صیانت از اراضی کشاورزی تاکید کرد و گفت: استان‌های شمالی منشأ تأمین امنیت غذایی کشور هستند و باید با تمام توان از اراضی کشاورزی مرغوب محافظت کنیم.

بسیج دستگاه‌های اجرایی و نظارتی برای صیانت از اراضی کشاورزی

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی سازمان امور اراضی کشور، رضا افلاطونی در چهارمین نشست کارگروه فراقوه‌ای مبارزه با زمین‌خواری در سال ۱۴۰۲ ضمن بیان مطلب فوق بیان کرد: برای حفظ و صیانت از اراضی کشاورزی نیازمند کمک و یاری تمامی دستگاه‌های اجرایی و نظارتی در کشور هستیم.

وی افزود: استانداران لازم است همه دستگاه‌ها را بسیج کنند و فرماندهی مبارزه با ساخت‌وسازهای غیرمجاز را بر عهده گیرند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: اراضی کشاورزی مرغوب محدود است و این میزان حدود ۵۰ درصد از محصولات کشاورزی را تولید می‌کند و ما باید با تمام توان وامکانات این اراضی را حفظ کنیم.

وی افزود: باید به گزارش‌های رسیده از پنجره واحد مدیریت زمین در استان مازندران توجه و رسیدگی شود تا اراضی کشاورزی دچار تغییر کاربری نشود.

افلاطونی ادامه داد: حفاظت از اراضی کشاورزی در برخی از استان‌هایی که قطب کشاورزی هستند دارای حساسیت و اولویت مضاعف است.

معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی نیز در این نشست گفت: اراضی کشاورزی به عنوان منابع پایه تولید است و تغییر کاربری این اراضی به امنیت غذایی کشور لطمه وارد می‌کند.

علیرضا گودرزی افزود: نباید به هیچ بهانه‌ای اجازه تغییر کاربری در اراضی کشاورزی درجه یک داده شود.

مشاور حقوقی استاندار مازندران نیز گفت: استانداری تاکنون از جهاد کشاورزی حمایت کرده است و از این پس هم در کنار سازمان جهاد کشاورزی مازندران خواهد بود.

سیدحسن میری ادامه داد: جرایم تغییر کاربری اراضی کشاورزی از بازدارندگی کافی برخوردار نیست؛ باید جرایم سنگین‌تری برای آن در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: در حوزه پیشگیری از تغییر کاربری غیرمجاز نیازی به قوانین جدید نیست و با قوانین جدید هم می‌توان از ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری کرد.

شایان ذکر است؛ چهارمین نشست کارگروه فراقوه‌ای مبارزه با زمین‌خواری در سال ۱۴۰۲ با حضور رئیس سازمان امور اراضی کشور، مدیرکل پیشگیری مقابله با مفاسد اقتصادی ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، جمعی از مدیران سازمان امور اراضی کشور، معاون عمرانی استاندار مازندران، مشاور استاندار مازندران، مدیر امور اراضی استان مازندران و سایر اعضا در مرکز آموزش سازمان امور اراضی کشور برگزار شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید