Iranian Agriculture News Agency

۹۰ درصد آتش سوزی در جنگل‌های مریوان مهار شد

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اعلام کرد: ۹۰ درصد آتش سوزی در جنگل های مریوان با تلاش مردم محلی، نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی، مدیریت بحران استان کردستان و با کمک امداد هوایی مهار شده است.

۹۰ درصد آتش سوزی در جنگل‌های مریوان مهار شد

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عباسعلی نوبخت امروز شنبه در حاشیه بازدید از عملیات اطفای حریق در جنگل های شهرستان مریوان گفت: ۸۵ درصد از این آتش سوزی ها سطحی بوده و آسیب جدی به درختان زنده وارد نشده است.

وی از تلاش و همکاری بی‌وقفه مردم منطقه برای مهار آتش سوزی در جنگل های مریوان قدردانی کرد و افزود: مردم محلی بخش قابل توجهی از آتش سوزی‌ها را اطفا کردند.

نوبخت با اشاره به اعزام دو فروند بالگرد با درخواست مدیریت بحران کشور به مناطق آتش سوزی ادامه داد: برای اطفای حریق، سه بالگرد برای عملیات هوایی به‌ویژه در مناطق صعب العبور درخواست شده است.

وی با بیان این که آتش سوزی در مناطق صفر مرزی رخ داده است، عامل انسانی را موجب بروز این آتش سوزی عنوان کرد.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: آتش سوزی های سطحی، پوشش گیاهی کف جنگل و لاشبرگ ها را از بین می برد و با ادامه این روند، درختان دچار ضعف بیولوژی می شوند و آسیب پذیری شان نسبت به آفات و بیماری ها افزایش می یابد.

وی از مردم خواست در حفظ جنگل‌ها و مراتع بکوشند و به‌ویژه با گرم شدن هوا از برافروختن آتش و انداختن بطری‌های آب و نوشیدینی ها در منابع طبیعی بپرهیزند.

نوبخت ادامه داد: گردشگران در صورت نیاز به آتش برای پخت و پز، در چاله ای که حفر می کنند اقدام به روشن کردن آتش کرده و پس از اتمام کار از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل کنند.

وی با اشاره به این که به علت بارندگی ها در فصل بهار، پوشش کف جنگل‌ها و مراتع از گونه‌های علفی غنی شده است، افزود: با گرم شدن هوا و خشک شدن علف ها، عرصه ها مستعد آتش سوزی شده اند و ضروری است گردشگران و مردم در مراجعت به طبیعت، یک سری اصول را رعایت و از جمله از انداختن ته سیگار بر روی پوشش های گیاهی خودداری کنند.

نوبخت در همین حال از تنظیم صورت جلسه‌ای با مشارکت فرمانداری شهرستان مریوان، مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، مدیرکل بحران استان، مدیرستاد بحران وزارت جهاد کشاورزی و رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان خبر داد و گفت: این صورت جلسه به‌منظور احیای عرصه های جنگلی آسیب دیده با نهال‌های تولید شده در قالب طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت و گونه‌های پیشنهادی کمیته علمی این طرح تهیه می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید