Iranian Agriculture News Agency

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد:

تجهیز حدود سه میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور به سیستم آبیاری نوین

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی گفت: تاکنون سامانه های نوین آبیاری در ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور اجرا شده است.

تجهیز حدود سه میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور به سیستم آبیاری نوین

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی معاونت آب و خاک، صفدر نیازی در حاشیه بازدید از منطقه کهیر شهرستان زرآباد در جنوب سیستان و بلوچستان بیان کرد: در مجموع کل اراضی آبی کشور هشت میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار است که جهت افزایش بهره‌وری آب و مدیریت مصرف آن تاکنون ۲ میلیون و ۹۰۰ هکتار آن مجهز به سیستم آبیاری نوین شده است.

وی افزود: از مجموع سیستم آبیاری اجرا شده در  کشور ۲ میلیون و ۶۰۰ هکتار آن توسط دولت و ۳۰۰ هزار هکتار دیگر توسط کشاورزان اجرا شده است.

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی تاکید کرد: برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در این استان ها هیچ محدودیتی وجود ندارد به طوریکه وزارت جهاد کشاورزی نیز برای تشویق کشاورزان به این امر ۸۵ درصد هزینه اجرایی سامانه های نوین آبیاری را بصورت بلاعوض تامین و پرداخت می‌کند.

نیازی تاکید کرد: در تداوم اجرای سامانه های نوین آبیاری امسال هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان موافقت نامه در کشور ابلاغ شده است که امیدواریم هزار میلیارد تومان آن محقق گردد تا شاهد توسعه روز افزون این بخش باشیم.

وی اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری را یکی از اقدامات بسیار مهم برای مقابله با بحران کاهش منابع آبی کشور اعلام کرد و افزود: اجرای اقداماتی از جمله تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی، احداث شبکه‌های آبرسانی و تامین آب و تکمیل شبکه آبیاری یک راهکار برای کاهش این بحران است.

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاوری ارتقاء راندمان آبیاری و بهره وری بخش کشاورزی را از مهمترین وظایف معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۴۱ هزار رشته قنات در کشور وجود دارد که این معاونت مرمت و نوسازی آنها را در اولویت کاری خود قرار داده است بطوری که سالانه ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار صرف این مهم می شود.

نیازی با بیان اینکه در سالجاری ۴۳۰ میلیارد تومان موافقت نامه برای مرمت و بازسازی قنوات در کشور ابلاغ شده است، اضافه کرد: احیای قنات‌ها با هزینه‌های بسیار کم در مقابل راه‌های دیگر تامین آب بسیار اقتصادی است و ضمن پایداری هیچ گونه خسارتی به منابع آب زیر زمینی وارد نمی کند.

وی تاکید کرد: با توجه به اهمیت این سازه‌ها، معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی برای احیا و حفاظت از قنات‌ها با تخصیص اعتبارات به دنبال استفاده مناسب از این ظرفیت حوزه آب است تا کشاورزان و دامداران هزینه‌های کمتری را برای سرپا ماندن آن‌ها متقبل شوند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید