Iranian Agriculture News Agency

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:

مدیریت بهینه مصرف آب، مهمترین رویکرد جهاد کشاورزی

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: اجرای روش‌های آبیاری نوین و مدیریت بهینه مصرف آب در بخش کشاورزی از مهمترین رویکردهای وزارت جهاد کشاورزی است.

مدیریت بهینه مصرف آب، مهمترین رویکرد جهاد کشاورزی

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی معاونت آب و خاک، صفدر نیازی بیان کرد: با توجه به خشکسالی‌های پیاپی و کمبود نزولات آسمانی در کشور به ویژه استان سیستان و بلوچستان این معاونت با اجرای روش هایی همچون آبیاری نوین و اجرای روش انتقال آب با لوله به مزارع کشاورزی در مناطق مورد نیاز بدنبال راهی موثر برای مدیریت بهینه مصرف آب به عنوان ضامنی برای تحول و پیشرفت در بخش کشاورزی است.

وی در بازدید از طرح‌های بخش کشاورزی شهرستان زرآباد در جنوب سیستان و بلوچستان افزود: اجرای سامانه‌های آبیاری تحت فشار در مناطق گرمسیری نظیر سیستان و بلوچستان با توجه به محدودیت آب‌های جاری و کمبود نزولات آسمانی از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است. به‌طوری که با حمایت از این بخش و تقبل ۸۵ درصدی راه‌اندازی سامانه های نوین آبیاری در مزارع کشاورزی به دنبال بالا رفتن راندمان بخش کشاورزی و افزایش محصول است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ارتقای راندمان آبیاری و بهره وری بخش کشاورزی با اجرای طرح انتقال آب به مزارع را از مهمترین وظایف معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: رویکرد وزارت جهاد کشاورزی توسعه سامانه‌های نوین آبیاری موضعی به دلیل تبخیر کمتر و راندمان و بهره‌وری بالاتر است.

وی گفت: با توجه به نوع بارش های مونسون در سیستان و بلوچستان که در یک بازده زمانی کوتاه شاهد بارندگی شدید هستیم این معاونت ایجاد هوتک ها برای تامین آب مورد نیاز کشاورزی منطقه را در کنار اجرای روش های نوین آبیاری در دستور کار قرار داده است.

نیازی اضافه کرد: همچنین این معاونت به منظور تامین آب مورد نیاز کشاورزان گرامی این استان، ردیف اعتباری ویژه ای را از محل مولد سازی و بودجه کشور برای انتقال آب با لوله به مزارع کشاورزی این استان پیش بینی نموده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بخش کشاورزی زرآباد سیستان و بلوچستان بیان کرد: این منطقه با شرایط اقلیمی مناسب و خاک حاصلخیز از بهترین مناطق مستعد بخش کشاورزی این استان در تولید محصولات گرمسیری به‌شمار می‌رود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید