Iranian Agriculture News Agency

دولت سیزدهم می‌تواند بسترساز مدیریت جامع آبخیز باشد

مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: در برنامه وزیر جهادکشاورزی بر مدیریت جامع آبخیز تاکید شده و دولت سیزدهم می‌تواند بسترساز این مدیریت باشد.

دولت سیزدهم می‌تواند بسترساز مدیریت جامع آبخیز باشد

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، جانعلی بهزادنسب در ششمین کنفرانس ملی حفاطت خاک و آبخیزداری افزود: مدیریت آبخیزداری به معنای مدیریت منابع زیستی است که نیاز به توجه دارد.

وی بیان کرد: مدیریت منابع زیستی بدون نگرش سیستمی امکان‌پذیر نیست و لازمه چنین مدیریتی، توجه به تمام ساخت‌های زیستی و اجتماعی است و در این زمینه همه عناصر، فرآیندها و عملکردها باید یک جا دیده شوند.

بهزادنسب گفت: توسعه پایدار و بهره‌برداری پایدار نیز نیازمند مدیریت سیستمی است و از این رو در زمینه آبخیزداری در کشور باید از مدیریت جزیره‌ای دور شویم.

وی ادامه داد: در حال حاضر به دلیل مدیریت‌های بخشی در کشور، انباشت ثروت و دانش به هم نرسیده‌اند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که انباشت اقتصادی، سرمایه‌های اجتماعی و ثروت برای تزریق به عرصه‌های آبخیزداری کشور تنها نزد دولت نیست، اضافه کرد: فرآیند توسعه با دخیل کردن تمام عناصر توسعه امکان‌پذیر است.

وی گفت: با خلق دانش جدید، خلق ارزش افزوده و ثروت و درگیر کردن تمام عناصر ممکن باید مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز انجام شود.

بهزادنسب در همین حال تاکید کرد: مدل مدیریتی باید جامع‌نگر و سیستمی باشد و وظیفه موسسه‌های پژوهشی این است که در زمینه مدیریت جامع منابع زیستی کار کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید