Iranian Agriculture News Agency

شناسایی روستاها برای تولید نهال در دستور کار قرار دارد

شناسایی روستاهایی که توان تولید نهال‌های منابع طبیعی رادارند در راستای طرح کاشت یک میلیارد درخت در دستور کار استان‌های کشور قرارگرفته است.

شناسایی روستاها برای تولید نهال در دستور کار قرار دارد

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مجری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت بابیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: تقریباً ۴۰ هزار روستا در کشور داریم که پیش‌بینی می‌کنیم اگر ۵۰ درصد آن‌ها قابلیت تولید نهال منابع طبیعی را داشته باشند و در هر یک از این روستاها عرصه‌ای بالغ‌بر ۱۲۵ مترمربع به تولید نهال اختصاص پیدا کند، ما به تولید ۲۵۰ میلیون نهال در سال دست می‌یابیم.

رضا احمدی افزود: روستاهایی که توان تولید نهال را داشته باشند در زمره نهالستان‌های خانگی یا موقت به شمار می‌روند.

وی بابیان این‌که در حال حاضر بیش از ۱۰۰ گونه درخت و درختچه جنگلی در نهالستان‌های منابع طبیعی در قالب طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت تولید می‌شود، اظهار داشت: برخی ازاین‌گونه‌ها سریع هستند و نیاز به کیسه گلدانی ندارند، اما بعضی گونه‌ها در گلدان تولید می‌شوند، زیرا سرشت آن‌ها به لحاظ نیاز به آب، مقاومت به خشکی و نور متفاوت است.

احمدی ادامه داد: تولید گلدانی نهال‌ها محاسن بیشتری دارد ازجمله این‌که زمان کاشت آنان محدودیت ندارد و میزان آب مصرفی‌شان هم بسیار کمتر است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۵۰ درصد گونه‌های زراعت چوب گلدانی و ۵۰ درصد زمینی تولید می‌شود.

مجری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت گفت: ۸۰ درصد گونه‌های جنگلی نیز به‌صورت گلدانی و ۲۰ درصد زمینی در حال تولید هستند.

وی با اشاره به این‌که عمده گونه‌های فضای سبز هم تولید گلدانی دارند، اظهار داشت: به علت کمبود آب، هرچقدر به سمت تولید نهال گلدانی برویم بهتر است.

احمدی در همین حال گفت: امکان استقرار نهال‌های گلدانی در طبیعت و عرصه بیشتر است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید