Iranian Agriculture News Agency

خسارت ۶۵۰ میلیون دلاری ماسه‌های روان به منابع زیست انسانی

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از ورود خسارت 650 میلیارد دلاری در اثر حرکت ماسه‌های روان به منابع زیست انسان خبرداد.

خسارت ۶۵۰ میلیون دلاری ماسه‌های روان به منابع زیست انسانی

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان این مطلب افزود: کاشت بخشی از ۳۵ تا ۴۰ میلیون اصله نهال در بخش بیابانی کشور با مشارکت بخش غیردولتی شامل بنگاه‌های مالی بزرگ، صنایع کشت و صنعت، معادن، دستگاه‌های اجرایی و پادگان‌هایی که در حوزه بیابانی قرار دارند و اجرای پروژه‌هایی در قالب زراعت چوب و احداث بادشکن‌های زنده در اطراف مزارع صورت می‌گیرد.

وحید جعفریان بیان کرد: احداث بادشکن‌های زنده در اطرف مزارع به صورت فراگیر به ویژه در مناطق جنوبی کشور در دستور کار قرار گرفته است.

وی پیش‌بینی کرد: امسال نزدیک به دو هزار کیلومتر بادشکن زنده در اطراف مزارع و در حوزه زراعت چوب در عرصه‌های بیابانی کشت شود.

جعفریان گفت: کاشت نهال در پروژه احداث بادشکن‌های زنده در اطراف مزارع با استفاده از گونه‌های بومی و با مشارکت مردم و کشاورزان به منظور تثبیت ماسه‌های روان و حفاظت از خاک اراضی کشاورزی صورت می‌گیرد.

وی احداث بادشکن‌‌های زنده در اطراف مزارع با مشارکت مردم را از برنامه‌ها و اقدامات مورد توجه در بخش بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اعلام کرد و افزود: در استان‌هایی مانند کرمان، یزد و هرمزگان اجرای پروژه‌های بادشکن می‌تواند در تثبیت ماسه‌های روان موثر واقع شود.

جعفریان با اشاره به این که هجوم ماسه‌های روان به جاده‌ها، سیستم‌های حمل و نقل، اراضی کشاورزی، کانال‌های آب و روستاها و مناطق مسکونی که در عرصه‌های بیابانی واقع شده‌اند، خسارت وارد می‌کند، اضافه کرد: ما در سطح ۱۰۰ هزار هکتار فعالیت‌های اجرایی نظیر نهال‌کاری و استفاده از گونه‌های سازگار و بومی در مناطق بیابانی، احداث بادشکن‌های زنده در تپه‌ها و پهنه‌های ماسه‌ای، زراعت چوب، ایجاد تله‌های رسوب گیری، مدیریت چرای دام و قرق عرصه‌های آسیب پذیر را در دستور کار داریم.

وی میزان خسارات وارده از ناحیه ماسه‌های روان به منابع زیست انسانی در ایران را سالانه نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار تا ۶۵۰ میلیون دلار اعلام کرد.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: در بحث طوفان‌های ماسه‌ای علاوه بر خسارات مستقیم، با اثرات غیرمستقیم این پدیده نیز روبرو هستیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید