Iranian Agriculture News Agency

برگزاری نشست نقشه راه خاک‌های کشور

نشست مشترک معاونت آب و خاک و موسسه تحقیقات خاک و آب کشور با عنوان«نقشه راه خاک‌های کشور» صبح امروز، در موسسه تحقیقات خاک و آب کشور برگزار شد.

برگزاری نشست نقشه راه خاک‌های کشور

صفدر نیازی شهرکی معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا درباره نتایج برگزاری این نشست بیان کرد: در بخش کشاورزی مجموعه خاک مظلوم واقع شده است. در همین راستا، جلسات متعددی را در موسسه خاک و آب برگزار کردیم و مقرر شد تا یک نقشه راهی برای خاک در برنامه هفتم داشته باشیم تا معاونت این طرح را اجرایی کند و موسسه تحقیقات خاک و آب هم ناظر به مجموع عملیات باشد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: منابع خاک کشور و بهره‌برداری از آن ظرفیتی برای دستیابی به امنیت غذایی است که باید بررسی شود و براساس آن الگوی کشت طراحی شود.

وی یادآور شد: برنامه نقشه راه خاک پس از نهایی شدن و تصویب نهایی باید عملیاتی شود. تحقق این امر به عهده معاونت آب و خاک است.

نیازی متذکر شد: همفکری و هماهنگی بین موسسه تحقیقات آب و خاک و معاونت مهم‌ترین هدف این نشست بوده است.

6 محور نقشه راه خاک کشور

هادی اسدی رحمانی رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا درباره اهداف برگزاری این نشست بیان کرد: با توجه هماهنگی با معاون آب وخاک وزارت جهاد کشاورزی، نقشه راه خاک کشور توسط موسسه تحقیقات خاک و آب با توجه به هفت دهه نقش آفرینی در نظام تحقیقاتی- اجرایی کشور باید تدوین شود. این موسسه، سابقه هفت دهه فعالیت دارد.

وی افزود: نقشه راه تدوین شده دارای 6 محور شامل: شناسایی منابع خاک و ارزیابی اراضی، پایش کمی و کیفی خاک‌های کشاورزی، حفظ و پایداری حاصلخیزی خاک، افزایش کربن آلی خاک‌ها، پیشگیری از تخریب و آلودگی منابع خاک و بازسازی آن و ترویج، فرهنگسازی و ساماندهی نظام‌های آموزشی- تحقیقاتی کشور است.

اسدی رحمانی ادامه داد: با توجه به ظرفیتی که در معاونت آب و خاک وجود دارد، امیدواریم این برنامه عملیاتی شود. در سال 1401 این موسسه با اعتبارات خود کارهای آغازین را در این خصوص انجام داده است.

وی گفت: در این نشست که با حضور مدیران ارشد معاونت آب و خاک برگزار شد، درباره اولویت‌ها، محورها و منابع اعتباری بحث و بررسی انجام شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید