Iranian Agriculture News Agency

بیش از ۴۵۰ شهر در کشور در معرض خسارت سیل و تهدید سیل هستند

معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی گفت: بیش از ۴۵۰ شهر و هشت هزار و ۶۵۰ روستا در کشور در معرض خسارت سیل و تهدید سیل هستند.

بیش از ۴۵۰ شهر در کشور در معرض خسارت سیل و تهدید سیل هستند

به گزارش ایانا، حسن وحید، معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در میز اقتصاد شبکه خبر درباره آخرین آمار نقاط سیل‌خیز کشور گفت: ما در کشور چیزی بیش از ۱۲۵ میلیون هکتار از حوضه آبخیزمان نیازمند اقدامات آبخیزداری است. تقریباً می‌توانیم بگوییم تا کنون در سطح ۲۳ درصد اقدامات آبخیزداری انجام شده است.

وی افزود: بیش از ۴۵۰ شهر و ۸ هزار و ۶۵۰ روستا در کشور در معرض خسارت سیل و تهدید سیل هستند.

معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی ادامه داد: اگر بخواهیم حوضه‌ها را به لحاظ بحرانی بسنجیم، چیزی بیش از ۱۰ میلیون هکتار حوضه بحرانی وجود دارد. حدود ۱۷ میلیون هکتار حوضه‌هایی هستند که به لحاظ سیل‌خیزی شرایط متوسطی دارند. این اعداد طبق آخرین آماری است که پژوهشکده حفاظت و آبخیزداری ارائه داده است.

وحید تصریح کرد: حدود ۹۸ میلیون هکتار هم میزان شدت سیل‌خیزی آنها در مقایسه با سایر حوضه‌های سیل‌خیز کمتر است.

معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در ادامه سخنان خود درباره خسارت‌های وارد شده توسط سیل بیان کرد: یکی از مهم‌ترین خسارت‌هایی که وارد می‌شود، بحث فرسایش خاک است. متأسفانه فرسایش خاک در کشور ما بیش از ۳ برابر متوسط جهان است یعنی حدود ۱۵.۴ تن در هکتار فرسایش خاک در کشور اتفاق می‌افتد که با مجموعه اقدامات آبخیزداری می‌توانیم تقریباً ۷۰ درصد این خسارت‌ها را در سطح حوضه آبخیزمان کاهش دهیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید