Iranian Agriculture News Agency

"ساداتی نژاد" در جمع خبرنگاران:

کنترل بازار داخلی و صادرات با ابزار عوارض

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما اکشت قراردادی را با اولویت گندم توسعه خواهیم داد و امیدواریم نتایج خوبی در خودکفایی محصولات اساسی داشته باشیم.

توسعه کشاورزی قراردادی با اولولیت کشت گندم در اراضی کشور

به گزارش خبرنگار ایانا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه مراسم افتتاح و بهره برداری همزمان ۲هزار پروژه وزارت جهاد کشاورزی که به مناسبت هفته دولت انجام شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تا پایان شهریر ماه که شروع فصل کشت است بر اساس قانون الگوی کشت توسط وزارت جهاد کشاورزی به استان ها ابلاغ می شود.

وی افزود: تلاش ما این است که با برنامه ریزی انجام شده کشاورزان بتوانند بر اساس الگوی کشت حرکت کنند و برای حمایت از طرح الگوی کشت قیمت خرید تضمینی را هم پیش از شروع فصل کشت ابلاغ خواهیم کرد تا کشاورزان بتوانند طبق آن برای کشت برنامه ریزی کنند.

ساداتی نژاد خاطرنشان کرد: با توجه به دستور رئیس جمهور در خصوص حمایت از الگوی کشت، پیشنهاد بخشودگی آب بها را ارائه کرده اند که با همراهی وزارت نیرور تا هفته آینده این طرح را ابلاغ خواهیم کرد و کشاورزانی که لگوی کشت را رعایت کنند از بخشودگی بخشی از آب بها برخوردار خواهند شد.

وی ادامه داد: بر اساس قانون، صادرات محصولات آب بر 0.5 درصد عوارض دارد و این امر برای حمایت از محصولات کم آب بر و تقویت کشت محصولات اساسی لحاظ شده است.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص صادرات محصولات جالیزی عنوان کرد: ما صادرات این محصولات را ممنوع نکرده ایم اما با عوارض بازار داخلی را کنترل می کنیم و در مواقع لزوم میزان عوارض را کاهش یا افزایش خواهیم داد، تلاش می کنیم صادرات محصولات کشاورزی را ممنوع نکنیم.

ساداتی نژاد در رابطه با مدیریت الگوی کشت گفت: الگوی کشتی که به استان ها ابلاغ می شود بر اساس میزان نیاز داخل کشور و صادرات برنامه ریزی می شود و امیدواریم کشاورزان  از الگوی کشت تبعیت کنند و بتوانیم بازار داخل و صادرات را کنترل کنیم.

وی در پایان اظهار داشت: کشت قراردادی را امسال در محصول گندم اجرایی می کنیم، بر اساس آزمایشی که بر روی 250 هزار هکتار از گندمزارها و 45 هزار هکتار از شالیزارها انجام دادیم این نوع کشت را با اولویت گندم توسعه خواهیم داد و امیدواریم نتایج خوبی در خودکفایی محصولات اساسی داشته باشیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید