Iranian Agriculture News Agency

"عباسی" در نشست خبری خبر داد:

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از افتتاح یک هزار و ۱۷۷ پروژه آب و خاک در هفته دولت خبر داد.

افتتاح یک هزار و ۱۷۷ پروژه آب و خاک در هفته دولت

به گزارش خبرنگار ایانا، فریبرز عباسی سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری امروز با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته دولت و روز خبرنگار برگزار شد، اظهار کرد: تجهیز، نوسازی و مرمت قنوات، پوشش کانال های زهکشی اراضی، توسعه سامانه های نوین آبیاری، آبیاری زیر سطحی با هدف کاهش مصرف آب و تبخیر آن و تولید لوازم تجهیزات آبیاری و خودکفایی از اقدامات مهم معاونت آب و خاک در دولت سیزدهم بوده است.

وی ادامه داد: شرکت‌های داخلی و دانش بنیان در خودکفایی تجهیزات آبیاری و بومی سازی آن ها نقش مهمی ایفا می کنند به همین دلیل در حوزه موارد فنی آب و خاک مشکلی نداریم. در این حوزه مطالعات خوبی صورت گرفته که به مرحله اجرا در آمده است و خدمات فنی و مهندسی ما به کشورهای همسایه صادر می شود.

عباسی با اشاره به تصویب قانون حمایت از خاک مصوبه سال ۹۸ گفت: آیین‌نامه اجرایی حمایت از خاک در ۴۰ ماده قانونی و ۲۰ تبصره تهیه شده است و توسط وزارت جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست کشور و سازمان برنامه و بودجه مراحل نهایی را طی کرده است.

وی با اشاره به به تهیه نقشه‌های مدیریت پذیر خاک گفت: این نقشه‌ها در ۱۴ استان به صورت پایلوت تهیه شده و مهمترین هدف آن برنامه ریزی برای اجرای طرح الگوی کشت محصولات کشاورزی است.

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: طرح الگوی کشاورزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شده است و در این طرح برای کسانی که الگوی کشت را رعایت و در مصرف آب صرفه جویی می‌کنند، مشوق‌هایی در نظر گرفته شده است.

عباسی با اشاره به افتتاح پروژه های آب و خاک در هفته دولت عنوان کرد: این پروژه ها در ۳۲ استان کشور و با حدود یک هزار و ۱۷۷ پروژه آب و خاک، در مساحتی بالغ ۵۰ هزار هکتار، با اعتبار ۱۲۸۰ میلیارد تومان افتتاح خواهد شد که این پروژه برای ۲۲ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است، همچنین بیشترین پروژه ها در استان های کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، فارس و سیستان و بلوچستان افتتاح می شود.

وی  با اشاره به تصویب بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبارات برای پروژه‌های آب و خاک گفت: بخشی از این اعتبارات تخصیص پیدا کرده و بخشی نیز در سال جاری و سال آینده به اجرای طرح‌های آب و خاک اختصاص خواهد یافت.

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با خسارات سیل اخیر به زیرساخت های آب و خاک اذعان کرد: برآوردها حاکی از آن است که ۹ هزار میلیارد تومان خسارات ناشی از سیل به زیرساخت‌های آب و خاک کشاورزی بوده است، بیشترین خسارت‌ها نیز مربوط به کانال‌ها، انهار و قنوات بوده است.

وی با بیان اینکه از ۶۰۰ دشت کشور، ۴۰۰ دشت ممنوعه است، گفت: متأسفانه شرایط این دشت‌ها از نظر آب و سفره‌های زیرزمینی نامطلوب است و با برنامه ریزی های انجام شده، امیدواریم شاهد بهبود وضعیت این دشت‌ها باشیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید