Iranian Agriculture News Agency

وزیر جهاد کشاورزی در اخبار ساعت ۲۱ خبر داد:

وزیر جهاد کشاورزی از تدوین لایحه قانون جامع آبخیزداری کشور تا دو هفته آینده خبر داد.

تدوین لایحه قانون جامع آبخیزداری کشور تا دو هفته آینده

به گزارش خبرنگار ایانا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در پخش زنده اخبار ساعت ۲۱ شبکه یک سیما در رابطه با اهمیت آبخیزداری اظهار کرد: در سیل اخیر یکی از موضوعات مهم بحث آبخیزداری و آبخوان داری بوده است لذا امروز جلسه ای در دفتر معاون اول رئیس جمهور با این موضوع برقرار بود.

وی افزود: یکی از راه های مقابله با سیلاب ها این است که ما بتوانیم آبخیزداری و آبخوان داری را در حوضه های بالادست سدها اجرا کنیم. 

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه حوضه های آبخیز کشور ۱۳۵ میلیون هکتار است که طی سالیان گذشته تا به امروز حدود ۳۵ میلیون هکتار از آن کار آبخیزداری انجام شده است، تصریح کرد: اگر حدود ۹۰ میلیون هکتار باقی مانده را براساس روال جاری پیش ببریم زمان طولانی ۴۵ ساله برای آبخیزداری نیاز داریم که منطقی نیست لذا باید در روند کار یک تغییر مقیاس داشته باشیم. 

وی ادامه داد: اگر بتوانیم در سال ۱۰ میلیون هکتار آبخیزداری انجام دهیم می توانیم تا ۱۰ سال آینده تمام این هدف را اجرایی کنیم.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه طبق تاکید ریاست جمهوری در جلسه هیئت دولت، ظرف دو هفته آینده لایحه قانون جامع آبخیزداری را به دولت ارائه خواهیم کرد، عنوان کرد: در این لایحه می توانیم به هم افزایی های لازم در حوضه آبخیز بپردازیم تا هم گرایی و هم افزایی در این سیستم تبیین و اجرایی شود.

وی ادامه داد: رئیس جمهور بر مردمی سازی آبخیزداری تاکید کردند و ما را موظف کردند تا به این سمت حرکت کنیم لذا ظرفیت هایی که مشارکت مردمی را می طلبد و قوانین بهره برداری از آب استحصال شده توسط سیستم آبخیزداری در لایحه قانون جامع آبخیزداری لحاظ خواهد شد.

مقام عالی وزارت تاکید کرد: ما لازم است یک رهیافت جدید را در حوضه آبخیزداری پیش ببریم و زیربخش های رفع بحران و منابع مالی که برای جبران خسارات استفاده می شود می تواند در اجرای آبخیزداری استفاده شود و در کنار مشارکت مردمی در این لایحه قانونی گنجانده خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید